Sprawdź swoją trzeźwość - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Sprawdź swoją trzeźwość

Data publikacji 02.09.2019

W Komendzie Miejskiej Policji w Bytomiu oraz we wszystkich bytomskich komisariatach można już korzystać z ogólnodostępnego urządzenia do pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Nowoczesne alkotesty zostały oficjalnie przekazane przez Prezydenta Bytomia. W spotkaniu udział wziął szef bytomskiego garnizonu inspektor Andrzej Brzozowski.

Dzisiaj w Komendzie Miejskiej Policji w Bytomiu odbyło się oficjalne przekazanie nowego sprzętu dla Policji. W spotkaniu udział wziął szef bytomskich policjantów insp. Andrzej Brzozowski oraz Prezydent Bytomia - Mariusz Wołosz. Wśród zaproszonych gości była także dyrektor Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom - Aleksandra Przybyła. Do bytomskiej komendy łącznie trafiło 12 alkotestów. Z 6 korzystają policjanci ruchu drogowego podczas codziennej służby, 5 urządzeń zostało zamontowanych w poczekalniach wszystkich bytomskich komisariatów, natomiast jedno urządzenie trafiło do komendy miejskiej. Wszystkie zostały zakupione ze środków Urzędu Miasta Bytomia przy współpracy z Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Do tej pory badanie stanu trzeźwości przeprowadzane było przez dyżurnych bytomskiej komendy. Teraz każdy, kto nie jest pewien, czy może usiąść za kierownicą samochodu z powodu wcześniej wypitego alkoholu, będzie mógł sam je wykonać. Jest to prosta i całkowicie bezpłatna czynność. Korzystając z jednorazowego ustnika w formie słomki, dmuchamy kilka sekund i po chwili na ekranie uzyskujemy wynik badania. Dodatkowo sygnalizują go ikonki buziek. Gdy zaświeci się uśmiech, oznacza to, że jesteśmy trzeźwi. Gdy mina jest poważna, w wydychanym powietrzu znajduje się tyle alkoholu, że jadąc autem, popełniamy wykroczenie (do 0,5 promila), natomiast w przypadku smutnej buźki mamy w wydychanym powietrzu więcej niż 0,5 promila, czyli gdy wsiądziemy za kierownicę, dopuścimy się przestępstwa.

Przekazane urządzenia wpisują się w program profilaktyczny dla kierowców p.n. „Jestem Trzeźwy, Prowadzę” i z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Teraz każdy będzie mógł samodzielnie sprawdzić swój stan trzeźwości i w zależności od wyniku, zrezygnować z jazdy lub wyruszyć bezpiecznie w trasę.

  • komendant stoi wraz z prezydentem Bytomia i Panią dyrektor
  • alkomat
  • dyżurny siedzi zabiurkiem