Niezwykła pasja katowickiego policjanta - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Niezwykła pasja katowickiego policjanta

Data publikacji 07.08.2019

W ramach Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie odbył się ogólnopolski profilaktyczny piknik policyjny. Tuż obok Zamku Królewskiego komendy wojewódzkie Policji oraz szkoły Policji ustawiły stoiska profilaktyczne i promujące swój region. Wśród wystawców znalazł się również st. sierż. Tomasz Witański z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Reprezentujący garnizon śląski policjant pasjonuje się historią formacji, jaką była Policja Województwa Śląskiego.

St. sierż. Tomasz Witański, który na co dzień pełni służbę w Wydziale Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, policyjną służbę połączył ze swoją wielką pasją, jaką jest historia nieistniejącej już formacji Policji Województwa Śląskiego. Mundurowy dzieli się swoim zamiłowaniem z innymi, prezentując na wielu festynach i imprezach, w których uczestniczy Policja, stoisko tematyczne poświęcone Policji Województwa Śląskiego. 

Podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie st. sierż. Tomasz Witański, wraz z innymi funkcjonariuszami z garnizonu śląskiego, reprezentował swój region przed mieszkańcami stolicy na ogólnopolskim profilaktycznym pikniku policyjnym. Katowicki policjant na swoim stanowisku zaprezentował unikalne eksponaty, stanowiące wyposażenie i umundurowanie Policji Województwa Śląskiego z lat 1922-1939. Nie zabrakło historycznych zdjęć, książek oraz gazety z tamtego okresu, co w połączeniu z unikalnymi eksponatami, w jeszcze większym stopniu pozwoliło odwiedzającym stoisko „przenieść się” do lat okresu międzywojennego i poznać urok policyjnego munduru, który w II RP umacniał w polskim społeczeństwie poczucie więzi narodowej oraz patriotyzmu.

St. sierż. Tomasz Witański swoją wizytę w Warszawie sam wspomina następująco: „Widok przedwojennego posterunku i stukot oficerek często budził spore zainteresowanie wśród odwiedzających, ale największym podziękowaniem za włożoną pracę było zadowolenie weteranów, kombatantów i ich rodzin, którzy odwiedzili moje stoisko”.

Policja Województwa Śląskiego (1922-1939), powołaną rozporządzeniem Wojewody Śląskiego w dniu 17 czerwca 1922 r., była formacją odpowiedzialną za zachowanie ładu i porządku na terenie autonomicznego Województwa Śląskiego w okresie międzywojennym.

  • Na zdjęciu widać policjanta w mundurze Policji Województwa Śląskiego, który stoi obok stoiska
  • Na zdjęciu widać policjantów w mundurze Policji Państwowej II RP i Policji Województwa Śląskiego, który stoją obok stoiska
  • Na zdjęciu widać wyposażenie Policji Województwa Śląskiego, które leżą na stoliku
  • Na zdjęciu widać rower wraz z zaczepionym karabinem z tyłu stoi stolik z eksponatami
  • Na zdjęciu widać stolik z wystawionymi eksponatami Policji Województwa Śląskiego przed stolikiem stoi szyld komisariatu Policji Województwa Śląskiego
  • Na zdjęciu widać szyld komisariatu Policji Województwa Śląskiego z tyłu logo KMP Katowice
  • Na zdjęciu widać stolik z wystawionymi eksponatami Policji Województwa Śląskiego na środku leży pistolet
  • Na zdjęciu widać policjanta w mundurze Policji Województwa Śląskiego z tyłu stoi biblioteczka
  • Na zdjęciu widać policjanta w mundurze Policji Województwa Śląskiego jak stoi obok roweru i trzyma pistolet maszynowy w rękach