Wiadomości

Ekstremalny Półmaraton Górski o Puchar Komendanta Głównego Policji za nami

Data publikacji 27.05.2019

W miejscowości Ostre w powiecie żywieckim odbyły się III Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Ekstremalnym Półmaratonie Górskiem rozegrane o Puchar Komendanta Głównego Policji. W zawodach wzięło udział blisko 200 biegaczy z całej Polski. Po zakończeniu zaciętej rywalizacji najlepszym zawodnikom puchary, dyplomy i medale wręczali zaproszeni goście.

W miejscowości Ostre w powiecie żywieckim, pomimo niezwykle trudnych warunków spowodowanych intensywnymi opadami deszczu odbyły się III Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Ekstremalnym Półmaratonie Górskim rozegrane o puchar Komendanta Głównego Policji. Bieg został przeprowadzony na dystansie 21,097 km. Trasa biegu prowadziła szlakami górskimi z Doliny Zimnika poprzez Kościelec, Malinowską Skałę z najwyższym punktem na szczycie góry Skrzyczne.

Tegoroczna impreza posłużyła nie tylko jako sposób promocji zdrowia i aktywnego wypoczynku, ale także była szczególną formą uczczenia 100. rocznicy utworzenia Policji. W biegu wzięli udział zarówno przedstawiciele służb mundurowych, jak i osoby cywilne. 

Organizatorami biegu byli Gabinet Komendanta Głównego Policji, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA", Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Komenda Powiatowa Policji w Żywcu, Stowarzyszenie Integracyjne "Eurobeskidy". Organizatorzy sportowej imprezy wspierani byli przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. śląskiego oraz Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów przy KPP w Żywcu, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach, Starostwo Powiatowe w Żywcu oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka. 

Mistrzostwa odbyły się zgodnie z Harmonogramem Wydarzeń Sportowo-Rekreacyjnych na Rok 2019 pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Policji.

Patronat honorowy objęli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Obrony Narodowej.

Choć pogoda nie była idealna, w półmaratonie wystartowało największe jak dotąd grono 200 zawodników. Zawodnicy reprezentowali różne służby mundurowe z całej Polski. Bieg wystartował o godzinie 10:00. Za linią mety na uczestników czekał ciepły posiłek oraz miejsce, gdzie mogli zregenerować siły. Podczas zawodów prowadzono klasyfikację służb mundurowych z podziałem na płeć i wiek tj.: kobiet i mężczyzn do lat 40 i powyżej lat 40,  drużynową (najlepsze wyniki uzyskane przez 3 zawodników), a także klasyfikację open.

Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu  i Turystyki Jan Widera oraz Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Socjalnej Stanisław Szwed. 

W kategorii służb mundurowych zawodnicy zajęli następujące miejsca:

 

Służby mundurowe

Kategoria kobiet do lat 40

I miejsce         - Monika KAPERA                            - KGP /KWP w Poznaniu/

II miejsce        - Joanna FRUKACZ                          - KMPSP w Bielsku-Białej

III miejsce       - Barbara PIWISZKIS                                    - SM w Jastrzębiu Zdroju

 

Kategoria kobiet powyżej lat 40

I miejsce         - Aleksandra SZYSZKA                     - KGP /Komenda Stołeczna Policji/

II miejsce        - Joanna MENŻYK                            - KMP w Katowicach

III miejsce       - Minika MRUGAŁA                          - KGP /KWP w Opolu/

 

Kategoria mężczyzn do 40 lat

I miejsce         - Michał ŚWIADEK                            - 6 BPD w Krakowie

II miejsce        - Bartosz CEBERAK                         - KMP w Rzeszowie

III miejsce       - Rafał JURA                                     - KWP w Krakowie

 

Kategoria mężczyzn powyżej 40 lat

I miejsce         - Adam THIEL - KGP /KWP  Gdańsku/

II miejsce        - Mariusz NOSKI - KWP we Wrocławiu

III miejsce       - Tadeusz JURCZAK - CBŚP

 

Klasyfikacja drużynowa

I miejsce – Komenda Główna Policji /Adam Thiel z KWP w Gdańsku, Rafał

Stachowski z KWP w Poznaniu, Jacek Michulec z KWP w Katowicach/

II miejsce – Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie

III miejsce – CBŚP

 

W kategorii open zwyciężczyniami były: Karolina Ploch z Pyskowic i Beata Winiarczyk-Jadach z Krakowa, a wśród mężczyzn triumfowali:  Sławomir Góra z Korbielowa i Jan Fijak z Siennej.

Najlepszym zawodnikom wręczono puchary, medale i dyplomy. Dekoracji zwycięzców III Ekstremalnego Półmaratonu Górskiego dokonał Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Socjalnej Stanisław Szwed wraz z przedstawicielem Komendanta Głównego Policji, a zarazem kierownikiem reprezentacji polskiej Policji w lekkoatletyce insp. Tomaszem Kubickim, Starostą Powiatu Żywieckiego, Zastępcą Naczelnika Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach nadkom. Pawłem Komendą,  Prezesem Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy, prezesem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Nadleśnictwa Węgierska Górka. 

Swoje nagrody przyznane przez NSZZ Policjantów wręczali przedstawiciele związkowego zarządu województwa śląskiego: Andrzej Sowa i Maciej Dziergas.

Podczas uroczystego podsumowania biegu starosta przekazał również nagrodę powiatu żywieckiego za upowszechnienie sportu, którą w tym roku otrzymał zwycięzca poprzednich edycji półmaratonu asp. Jacek Michulec, na co dzień funkcjonariusz w Żywcu.

Zamknięcia zawodów dokonał gospodarz wydarzenia: Komendant Powiatowy Policji w Żywcu mł. insp. Michał Łukasik, który również wystartował w biegu. 

Mistrzostwa zorganizowane zostały z myślą o podnoszeniu sprawności fizycznej oraz propagowaniu wśród mundurowych biegów górskich. Ponadto impreza była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń zawodowych. Artystyczną oprawę imprezy zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wszystkim biegaczom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych biegach!

Więcej o biegu można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy. 

Obszerna relacja z zawodów dostępna jest także na stronie www.aktywnirazem.eurobeskidy.org.pl

 • puchary
 • uczestnicy biegu
 • uczestnicy biegu na tle baneru biegu
 • uczestnicy biegu zdjęcie grupowe
 • zawodnik w czasie udzielania wywiadu
 • zawodnicy na mecie
 • zawodnicy w czasie biegu
 • zawodnicy biegnący w grupie
 • zawodnicy w czasie biegu
 • pamiątkowe medale
 • dwóch zawodników na trasie biegu
 • zawodnik na trasie biegu
 • dwóch zawodników na trasie biegu
 • zawodnik na trasie biegu
 • zawodnik na trasie biegu
 • zawodnik na trasie biegu
 • zawodnik na trasie biegu
 • zawodnik przebiega przez linię mety
 • zawodnik przebiega linię mety
 • orkiestra policyjna
 • wręczanie pucharów
 • wręczanie nagród
 • uczestnicy z pucharami
 • wręczenie pucharów

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.79 MB)

Powrót na górę strony