Wiadomości

RSD pomogło dyscyplinować kierowców, którzy nie stosują się do sygnalizacji świetlnej

Data publikacji 14.05.2019

Wczoraj w Lgocie kłobucka drogówka przeprowadziła działania wymierzone w „agresję drogową”, do której dochodzi na zwężeniu DK nr 43, w rejonie budowanej autostrady. Z informacji przekazywanych m.in. za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wynikało, że wielu kierowców ignoruje sygnalizację świetlną i wjeżdża za sygnalizator na czerwonym świetle. Przypominamy, że takie zachowanie stanowi wykroczenie drogowe zagrożone mandatem w kwocie od 300 do 500 złotych oraz 6 punktami karnymi.

Wczoraj w godzinach przedpołudniowych kłobucka drogówka przez dwie godziny prowadziła działania wymierzone w „agresję drogową”, do której dochodzi na zwężeniu drogi krajowej nr 43, w rejonie budowanej autostrady. Mundurowi byli wspierani przez policjantów z KWP w Katowicach, którzy obsługiwali specjalny pojazd rejestrujący wykroczenia tzw. ruchome stanowisko dowodzenia (RSD).

Z informacji przekazywanych m.in. za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wynikało, że wielu kierowców ignoruje sygnalizację świetlną i wjeżdża za sygnalizator, który pokazuje czerwone światło. Co więcej, niektórzy kierowcy taki nielegalny manewr poprzedzają wyprzedzaniem jednego lub kilku pojazdów, które prawidłowo zatrzymały się przed sygnalizatorem. Zachowanie to jest pospolitym przykładem drogowej agresji, powodującym duże zagrożenie w ruchu drogowym, zwłaszcza dla kierowców, którzy z drugiej strony wjechali na drogę w sposób prawidłowy – na zielonym świetle.

Podczas wczorajszych działań ujawniono ponad 20 takich zachowań. Przypominamy, że to wjazd za sygnalizator pokazujący czerwone światło stanowi wykroczenie drogowe, za które grozi mandat karny w kwocie od 300 do 500zł oraz 6 punktów karnych.

Wobec sprawców, którzy skorzystali by z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego, przewidziany jest tryb skierowania wniosku o ukaranie do sądu – oczywiście z dowodem w postaci zarejestrowanego wykroczenia.

Kłobucka drogówka zapowiada, że kierowcy jadący DK 43 w Lgocie, mogą w przyszłości liczyć na podobne akcje.

  • radiowozy stoją przy drodze
  • pojazdy zatrzymane przez policjantów
  • policjant kontroluje niebieski samochód
  • policjant kontroluje srebrny samochód
  • obraz z urządzenia rejestrującego wykroczenia
  • policjanci prowadzą kontrole drogowe