Wiadomości

Dzięki czujnemu sąsiadowi policjanci zatrzymali fałszywych pracowników energetyki

Data publikacji 06.03.2019

Policjanci z Siemianowic Śląskich zatrzymali 2 mężczyzn, którzy podawali się za fałszywych pracowników firmy energetycznej. Oszuści wpadli w mieszkaniu 85-letniego seniora. Przed utratą oszczędności seniora uchronił jego sąsiad, którego zaniepokoiło zachowanie dwóch mężczyzn przebywających na klatce schodowej. Na całe szczęście zdecydował się powiadomić o swoich obawach policjantów, którzy natychmiast ruszyli pod wskazany adres i swoją wizytą zaskoczyli oszustów. Mężczyźni usłyszeli już zarzut.

Dzięki czujności i spostrzegawczości sąsiada, 85-letni mieszkaniec Siemianowic Śląskich nie został okradziony przez fałszywych pracowników energetyki Oszuści poinformowali seniora, że ma nadpłatę za opłacaną energię elektryczną i poprosili o rozmienienie banknotu 200 złotowego, żeby mu ją wypłacić. Wtedy do mieszkania weszli policjanci wezwani przez sąsiada. Widok mundurowych całkowicie zaskoczył oszustów, którzy wypierali się tego, że przedstawiali się jako pracownicy firmy energetycznej. Mężczyźni zostali zatrzymani. 28 i 48-latek trafili do policyjnego aresztu. Obaj usłyszeli zarzuty usiłowania kradzieży oszczędności seniora. Dodatkowo młodszy z nich usłyszał zarzut kradzieży, do której doszło w styczniu br. w Siemianowicach Śląskich. Wtedy łupem fałszywych energetyków padła biżuteria i gotówka o wartości ponad 16 tysięcy złotych. Na podstawie podanych rysopisów przez pokrzywdzonych w wieku 75 i 70 lat sporządzono portrety pamięciowe. Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi nawet 5 lat więzienia. Okazało się również, że starszy z nich był poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Rudzie Śląskiej jako podejrzany o rozbój. O jego losie zadecyduje teraz rudzka prokuratura. 28-letni mężczyzna został doprowadzony do siemianowickiej prokuratury z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Na uznanie zasługuje zachowanie sąsiada, który powiadomił policję o swoim podejrzeniu co do mężczyzn. Dzięki temu oszuści nie zdołali okraść nie tylko 85-latka, ale być może również innych osób w przyszłości. Po raz kolejny apelujemy do wszystkich: jeśli przeczuwamy, że odwiedzające nas lub naszych sąsiadów osoby mogą być oszustami, wezwijmy policję.

  • policjant a za kratkami w pomieszczeniu jest zatrzymany
  • policjant a za kratkami w pomieszczeniu jest zatrzymany
  • policjant wyprowadza z radiowozu zatrzymanego
  • przedmioty ujawnione u zatrzymanych tj czapka dżokejka, okulary, notes i banknot 200 złotowy

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.95 MB)

Powrót na górę strony