Wiadomości

O włos od tragedii

Data publikacji 21.02.2019

O dużym szczęściu może mówić mieszkanka Chorzowa. Gdyby nie czujka, która zaalarmowała ją o niebezpieczeństwie, wczorajszy wieczór mógł skończyć się dla niej tragicznie. Policjanci i strażacy kolejny raz apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Wczoraj kwadrans po 19 do dyżurnego chorzowskiej komendy zadzwoniła młoda mieszkanka Chorzowa i poprosiła o pomoc, gdyż załączyła się jej czujka tlenku węgla. Na miejsce natychmiast zostali skierowani mundurowi z chorzowskiej jedynki. Powiadomiona również została straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Na miejscu strażacy stwierdzili, że z piecyka gazowego faktycznie ulatniał się tlenek węgla. Na szczęście dzięki czujce, tym razem nie doszło do tragedii. Po przewietrzeniu mieszkania i wyłączeniu niesprawnego piecyka, kobieta mogła powrócić do mieszkania. 

Wczorajsze zdarzenie pokazuje, że warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujnik tlenku węgla. Podstawową funkcją takiego czujnika jest wykrywanie czadu i alarmowanie lokatorów w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi on poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach i pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy, że tego typu czujniki powinny znaleźć się w pomieszczeniach, w których palimy kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Podstawowym błędem jest instalowanie czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbytnio zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność. W przypadku, w którym nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania, pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Powrót na górę strony