Fałszywi policjanci w areszcie - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Fałszywi policjanci w areszcie

Data publikacji 08.02.2019

Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy metodą „na policjanta” próbowali oszukać 71-letniego mieszkańca naszego miasta. Oszuści to mieszkańcy dolnego śląska w wieku 52 i 44-lat. Podejrzani usłyszeli już zarzuty. Dzisiaj, na wniosek śledczych i prokuratora, sąd tymczasowo aresztował ich na okres trzech miesięcy. Za popełnione przestępstwa w więzieniu mogą spędzić nawet 8 lat.

Do zdarzenia doszło we wtorek w dzielnicy Bykowina. Do jednego z mieszkańców zadzwonił mężczyzna i podając się za policjanta powiedział, że jego konto bankowe jest zagrożone i może utracić wszystkie oszczędności. 71-latkowi polecił, aby wypłacił i spakował pieniądze w kopertę, a następnie przekazał je osobie, która się po nie zgłosi. W ten sposób oszuści chcieli przejąć 15 tys. zł. Jednak podejrzenia seniora, że są to „fałszywi policjanci” okazała się zasadne. O rozmowie poinformował on prawdziwych policjantów. Śledczy rozpoczęli czynności zmierzające do ustalenia sprawców. W wyniku współpracy policjantów i seniora, oszuści zostali zatrzymani. Są to dwaj mężczyźni w wieku 52 i 44-lat. Obaj są mieszkańcami województwa dolnośląskiego. "Fałszywi policjanci" trafili do policyjnego aresztu. Wczoraj usłyszeli zarzuty. Śledczy udowodnili im również, że w ten sam sposób oszukali inną osobę. Na wniosek śledczych i prokuratora, rudzki sąd tymczasowo aresztował ich na okres trzech miesięcy. Za popełnione przestępstwa w więzieniu mogą spędzić nawet 8 lat.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

UWAGA!

 • Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi bądź wchodzą w posiadanie elektronicznych baz danych, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
 • Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela danej organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.
 • W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję.
 • Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie przed bankiem, aby szybko zabrać gotówkę. Czasem proszą o pozostawienie pieniędzy we wskazanym przez siebie miejscu, np. w koszu na śmieci. W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w kwocie od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni tracą często oszczędności całego życia.

Jak się ustrzec:

 • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
 • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Jeśli tak zrobi - na pewno masz do czynienia z oszustem!
 • Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

 • Podobne sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej, a także sąsiedzkiej:
 • Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.
 • Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój.
 • Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.
 • O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

 

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.55 MB)