Wiadomości

Padły strzały w opuszczonym budynku w Porębie

Data publikacji 28.01.2019

W jednym z opuszczonych budynków w Porębie obok Zawiercia padły strzały. Policjanci z katowickiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji doskonalili swoje umiejętności taktyczne wspólnie z żołnierzami Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej i zagrażającej bezpieczeństwu, współpraca służb jest istotnym elementem taktyki specjalnej. To kolejne tego typu szkolenie przeprowadzone wspólnie z wojskowymi.

Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Katowicach podlega Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Katowicach. W jego strukturę wchodzą zespoły: szkoleniowo-bojowe, bojowe, wsparcia technicznego oraz minersko-pirotechnicznego. Priorytetowym zadaniem policjantów pełniących służbę w SPAP jest zwalczanie terroryzmu. Działania kontrterrorystyczne obejmują przede wszystkim zatrzymywanie niebezpiecznych osób oraz odbijanie zakładników. Dlatego ważne jest, by w warunkach bojowych byli oni doskonale przygotowani nie tylko fizycznie, ale i taktycznie do tego typu działań. Służą temu cyklicznie przeprowadzane szkolenia w realnych warunkach, podczas których doskonalą swoje umiejętności.

Na terenie opuszczonego budynku, w miejscowości Poręba na terenie powiatu zawierciańskiego, antyterroryści z Katowic wspólnie z komandosami z Lublińca ćwiczyli elementy taktyki specjalnej i zgrania zespołów bojowych. Specyfika budynku pozwalała na przeprowadzenie ćwiczeń taktyki wejścia do pomieszczeń przy użyciu tarczy balistycznej, odbijania zakładników i obezwładniania osób. Przy tego typu działaniach często używana jest broń palna krótka i długa z ostrą amunicją. W warunkach treningowych ten ważny element taktyki prowadzony był z wykorzystaniem amunicji ćwiczebnej z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Ćwiczący mieli również do dyspozycji specjalistyczne narzędzia, które używane są w warunkach bojowych podczas operacji policyjnych. W trakcie szkolenia mundurowi wykorzystali więc m.in. sprzęt do wyważania i materiały pozoracji w postaci granatów błyskowych. Mogli też przećwiczyć niektóre metody działania wykorzystując system termowizji, który jest pomocny w zaciemnionych pomieszczeniach czy w porze nocnej.

Przeprowadzane cyklicznie szkolenia przygotowują policjantów pełniących służbę w katowickim SPAP do udziału w akcjach o najwyższym stopniu ryzyka. Dlatego tak ważne jest ich profesjonalne opracowanie i przeprowadzenie w warunkach zbliżonych do realnych.

Powrót na górę strony