Wiadomości

Prezentacja Zintegrowanego Stanowiska Dowodzenia COP24

Data publikacji 29.11.2018

Dzisiaj w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach odbyło się spotkanie z przedstawicielami mediów. W jego trakcie mundurowi zaprezentowali Zintegrowane Stanowisko Dowodzenia Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, utworzone w związku z organizacją szczytu klimatycznego. Dziennikarze mieli okazję zapoznać się ze specyfiką poszczególnych stanowisk kierowania, w których służbę pełnią przedstawiciele instytucji odpowiadających za zabezpieczenie COP24.

Policyjne Zintegrowane Stanowisko Dowodzenia Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, powstało w związku z organizacją szczytu klimatycznego COP24 oraz spotkań przedsesyjnych, poprzedzających szczyt. Jego siedziba mieści się w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach. Stanowisko działa całodobowo od dnia 23 listopada do 18 grudnia.

Stanowisko zostało utworzone w celu skoordynowania działań wszystkich podmiotów i służb zabezpieczających wydarzenie, aby w przypadku potrzeby reakcji, zachować sprawny obieg informacji oraz szybkość i efektywność działań. Miejsce wyposażone jest w kilkanaście stanowisk kierowania, przeznaczonych dla przedstawicieli poszczególnych instytucji m.in.: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Miasta w Katowicach.

W zakresie działań policyjnych przygotowano kilka miejsc, w których służbę będą pełnili policjanci odpowiedzialni za kierowanie operacją, ruch drogowy, działania antyterrorystyczne, działania sztabowe i prewencyjne oraz służbę kryminalną. W skład zespołu będą wchodzili mundurowi z Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Oddziału Prewencji Policji w Katowicach oraz Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Boksy są wyposażone w komputery z dostępem do różnych baz danych i systemów, ekrany z dostępem do systemu monitoringu miejskiego, łączność radiową i telefoniczną, sprzęt biurowy oraz mapy miasta Katowice i ważnych obiektów, na których odbywają się spotkania delegacji ONZ.

Każdego dnia pełni tam służbę około 40 policjantów oraz kilkunastu przedstawicieli innych podmiotów.

W związku z działaniem stanowiska, uruchomiono także infolinię dla mieszkańców. Pod numerem telefonu:

32 200 11 11

można uzyskać informacje dotyczące bezpieczeństwa, m.in. utrudnień na drogach, ograniczeń niektórych uprawień związanych na przykład z noszeniem broni lub lotami statków bezzałogowych tzw. dronów.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 28.94 MB)

Powrót na górę strony