Wiadomości

Wyróżnienie od ministra za częstochowski spot profilaktyczny

Data publikacji 28.11.2018

Wczoraj w siedzibie MSWiA odbyła się konferencja podsumowująca realizację programu profilaktycznego im. Władysława Stasiaka „Razem bezpieczniej”. W spotkaniu udział wzięli między innymi: Barbara Stasiak, wiceminister Jarosław Zieliński oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Podczas konferencji przedstawiciele ZGM „TBS” Częstochowa i rzeczniczka częstochowskiej Policji otrzymali z rąk wiceministra wyróżnienie za udział w konkursie „Aktywny senior to bezpieczny senior".

Głównym zadaniem programu „Razem bezpieczniej” jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Jego pomysłodawcą i autorem był śp. Władysław Stasiak. - Program ten był realnym ucieleśnieniem ogólnej refleksji o tym, jak powinno funkcjonować społeczeństwo i jak powinno funkcjonować państwo na poziomie lokalnym – powiedziała Barbara Stasiak, która wzięła udział we wczorajszej konferencji.

Program kierowany jest do społeczności lokalnych, które najlepiej wiedzą z jakimi zagrożeniami mają do czynienia w najbliższej okolicy. Dzięki niemu można uzyskać dofinansowanie na projekty związane między innymi z ochroną dzieci i młodzieży oraz edukacją dla bezpieczeństwa. Realizacja projektów ma wpływ nie tylko na poprawę bezpieczeństwa, ale również integruje mieszkańców, którzy działają w lokalnych stowarzyszeniach i grupach.

W 2017 roku po raz pierwszy jednym z celów priorytetowych programu stała się modernizacja przejść dla pieszych. Dofinansowano 31 projektów, w ramach których zmodernizowano 165 przejść dla pieszych we wszystkich województwach. Łącznie w 2016 i 2017 roku zrealizowano 151 projektów, na które przekazano 8 mln zł. Z kolei w tym roku wsparcie warte 6 mln zł uzyskało 111 projektów.

6 milionów w 2019 roku

W 2019 roku na realizację programu zarezerwowano 6 mln zł. W przyszłorocznej edycji nadal duży nacisk zostanie położony na bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych. Wśród celów priorytetowych znajdzie się budowa miasteczek ruchu drogowego. Dofinansowanie będzie można uzyskać również na działania związane między innymi z bezpieczeństwem nad wodą i w górach. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące naboru dostępne będą na stronie internetowej ministerstwa.

Seniorzy nakręcili film

W tym roku w ramach programu MSWiA zorganizowało konkurs „Aktywny senior to bezpieczny senior”. Przewidywał on stworzenie krótkiego spotu filmowego. Temat filmu musiał dotyczyć reagowania na zagrożenia związane z bezpieczeństwem seniorów. W Częstochowie powstał spot profilaktyczny, mający pomóc ustrzec tę grupę mieszkańców przed oszustwami metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Organizatorem przedsięwzięcia był Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” w Częstochowie we współpracy z Komendą Miejską Policji w Częstochowie. W filmie w roli głównej udział wzięli natomiast członkowie Centrum Aktywności Seniora w Częstochowie. Emisji spotu towarzyszyła konferencja prasowa, na której obecny był Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Podczas wczorajszej konferencji podsumowującej realizację programu wiceminister Jarosław Zieliński wręczył nagrody autorom najlepszych filmów. Wyróżnienie odebrali z rąk wiceministra: Prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” w Częstochowie Paweł Konieczny, rzeczniczka ZGM „TBS” Anna Wojtysiak i oficer prasowy częstochowskiej Policji podkom. Marta Ladowska.

- Chcę podziękować za udział w konkursie na spot filmowy „Aktywny senior to bezpieczny senior”. Zachęcam Państwa do udziału w kolejnych przedsięwzięciach, które będą realizowane w przyszłym roku – podkreślił wiceszef MSWiA. 

Nagrody otrzymali:

 • 1 miejsce - spot filmowy „Aktywny senior, to bezpieczny senior” nadesłany przez Uniwersytet III Wieku w Pile
 • 2 miejsce - spot filmowy „Na szklankę wody" nadesłany przez Stowarzyszenie "SOS DLA RODZINY" w Szczecinie
 • 3 miejsce - spot filmowy „Wiek to tylko cyfra" nadesłany przez KMP Opole Centrum Edukacyjno-Informacyjne SENIOR w Opolu

Wyróżnienia otrzymały następujące spoty filmowe:

 • „Włącz aktywność – bezpieczeństwo zaczyna się w głowie" nadesłany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie;
 • „Aktywny Senior" nadesłany przez Sztumskie Centrum Kultury;
 • „Przemoc domowa" nadesłany przez Stowarzyszenie „SOS DLA RODZINY”;
 • Akcja „Bądź bezpieczny Seniorze" nadesłany przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Częstochowie;
 • „Na rowerze – bezpiecznie w Opolu" nadesłany przez KMP Opole Dom Dziennego Pobytu „Złota Jesień” w Opolu;
 • „Bądź aktywny, bądź bezpieczny" nadesłany przez Stowarzyszenie „Wygraj siebie” w Lesznie

Źródło informacji i pełna relacja: MSWiA.

 • Wyróżnienie od ministra za częstochowski spot profilaktyczny
 • Wyróżnienie od ministra za częstochowski spot profilaktyczny
 • Wyróżnienie od ministra za częstochowski spot profilaktyczny
 • Wyróżnienie od ministra za częstochowski spot profilaktyczny
 • Wyróżnienie od ministra za częstochowski spot profilaktyczny
 • Wyróżnienie od ministra za częstochowski spot profilaktyczny
 • Wyróżnienie od ministra za częstochowski spot profilaktyczny
 • Wyróżnienie od ministra za częstochowski spot profilaktyczny
Powrót na górę strony