Wiadomości

Wojewódzkie obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Data publikacji 11.11.2019

W tegorocznych uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w stolicy naszego regionu uczestniczyli śląscy policjanci z Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach nadinsp. dr Krzysztofem Justyńskim na czele. Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w Archikatedrze Chrystusa Króla, przedstawiciele władz, parlamentarzyści i szefowie służb mundurowych przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam, po apelu poległych i salwie honorowej, złożono wieńce i kwiaty.

Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, z Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, uczestnicy – delegacje władz i instytucji, pododdziały służb mundurowych oraz mieszkańcy - przeszli na Plac Bolesława Chrobrego, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów tegorocznego Święta Niepodległości. Do zgromadzonych przemówił Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. W obchodach wzięli udział między innymi: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik, posłowie do Parlamentu Europejskiego, posłowie na Sejm RP, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. dr Krzysztof Justyński, a także delegacje służb mundurowych i instytucji państwowych, kombatanci, harcerze, uczniowie klas mundurowych i mieszkańcy Katowic. Uroczystość uświetniły również orkiestra i poczet sztandarowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Przybyłe na obchody delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości zakończyły musztra paradna Kompanii Honorowej KWP w Katowicach oraz defilada wszystkich służb mundurowych biorących udział w tegorocznych obchodach. Na Placu Sejmu Śląskiego odbył się również pokaz sprzętu i wyposażenia służb mundurowych oraz pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Policjanci pionu ruchu drogowego zadbali o to, by przemarsze podczas uroczystości przebiegły sprawnie i bezpiecznie.

11 listopada 1918 roku,  po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo, że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za umowną datę odzyskania Niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 roku.

A tak wyglądały obchody Narodowego Święta Niepodległości w innych miastach naszego województwa:

- Bytom

- Chorzów

- Częstochowa

- Dąbrowa Górnicza

- Jastrzębie Zdrój

- Kłobuck

- Lubliniec

- Mikołów

- Myszków

- Piekary Śląskie

- Racibórz

- Rybnik

- Siemianowice Śląskie

- Świętochłowice

- Wodzisław Śląski

- Zabrze

- Żywiec