Wiadomości

Jak rozpoznać osobę chorą na cukrzycę - warsztaty dla mundurowych

Data publikacji 26.10.2018

Czym jest cukrzyca i jak rozpoznać jej objawy - to temat spotkania pszczyńskich mundurowych z przedstawicielami stowarzyszenia działającego na rzecz pomocy nastoletnim diabetykom. Policjanci, strażnicy miejscy i młodzież miejscowych klas mundurowych wiedzą już czym jest glukometr, dekstroza oraz jak pomóc diabetykowi w przypadku przecukrzenia (podać insulinę) lub niedocukrzenia (podać glukozę). Uczestnicy nauczyli się również samodzielnie badać poziom cukru we krwi.

Policjanci, strażnicy miejscy i przedstawiciele innych służb w każdej chwili mogą spotkać się z osobą, która cierpi na cukrzycę. W takiej sytuacji istotna jest wstępna diagnoza, czyli trafne rozpoznanie charakterystycznych dla danego typu cukrzycy objawów. Przykładowo, drżenie rąk, gwałtowna zmiana nastrojów, chwilowe zaburzenia koncentracji i pamięci, a nawet bełkotliwa mowa i trudności w wysławianiu się to symptomu niedocukrzenia. Jednak przez osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy, objawy te mogą zostać błędnie ocenione jako stan nietrzeźwości.

O przedstawienie dokładnego opisu symptomów tej coraz częstszej choroby zadbali specjaliści ze stowarzyszenia działającego na rzecz pomocy chorym z cukrzycą. Podczas przygotowanego dla mundurowych wykładu omówili porady praktyczne ułatwiające kontakt z diabetykiem, a przede wszystkim wskazali te, które zapewnią bezpieczeństwo cukrzykowi. Specjaliści podkreślali, że stany przecukrzenia lub niedocukrzenia mogą wystąpić w różnych okolicznościach. Czasami powodem jest nieodpowiednia ilość posiłku, silny stres, infekcja, a niekiedy nawet duży wysiłek fizyczny.

Dlatego nigdy nie oceniajmy, tylko pomagajmy!

Pamiętajmy też, że w sytuacji, kiedy sami nie będziemy mogli lub nie będziemy czuli się na siłach pomóc diabetykowi, wybierzmy numer alarmowy. Wówczas taką osobą będą mogli zająć się specjaliści.

Powrót na górę strony