Wiadomości

Zapomniał jak prawidłowo jeździ się po rondzie. Policja przypomina podstawowe zasady!

Data publikacji 17.09.2018

Policjanci z drogówki zatrzymali 21-latka, który zapomniał o zasadach obowiązujących w ruchu okrężnym i z impetem wjechał na rondo uderzając w wysepkę i niszcząc rosnącą tam zieleń. Jak się okazało, kierowca hondy miał w organizmie dwa promile alkoholu, jechał bez dokumentów i miał już zatrzymane prawo jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwości. Piratowi drogowemu grozi teraz do trzech lat więzienia.

W nocy z soboty na niedzielę, około 5.45 mundurowi pojechali na skrzyżowanie o ruchu okrężnym przy ulicy Rybnickiej, gdzie doszło do kolizji drogowej. Na miejscu patrol drogówki zastał samochód marki honda, który stał na wysepce ronda oraz kierującego pojazdem. Jak ustalono, mężczyzna jadąc od Rybnika w kierunku centrum Wodzisławia nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych i z impetem wjechał na środek ronda "europejskiego" zatrzymując się na wysepce. 21-latek poddany badaniu na alkomacie wydmuchał dwa promile. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych wyszło na jaw, że ma zatrzymane prawo jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwości. Podczas kontroli nie miał żadnych dokumentów z samochodu. Piratowi drogowemu grozi teraz do trzech lat więzienia.
Policjanci przypominają jak poprawnie jeździć po rondzie:
Znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dokoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Oznacza to, że skoro nasze przepisy nie przewidują szczególnych uregulowań w przypadku rond, to obowiązują na nich ogólne zasady ruchu drogowego.
Jeśli przed rondem umieszczono znaki „ruch okrężny” i „ustąp pierwszeństwa”, to pojazdy znajdujące się już na skrzyżowaniu mają pierwszeństwo przed tymi, które na skrzyżowanie chcą wjechać; ta zasada dotyczy również tramwajów – wjeżdżając na rondo, przepuszczają pojazdy znajdujące się na nim, natomiast przy zjeździe ze skrzyżowania nabywają pierwszeństwa. Uwaga! Jeżeli przed rondem umieszczono wyłącznie znak C-12 „ruch okrężny” (bez znaku „ustąp pierwszeństwa”), to obowiązuje zasada „prawej ręki”, czyli wjeżdżający na rondo mają pierwszeństwo przed tymi, którzy już po nim jadą. Tak oznakowane skrzyżowania zdarzają się jednak bardzo rzadko.
Jeżeli na rondzie funkcjonuje sygnalizacja świetlna, to ona decyduje o pierwszeństwie przejazdu (dotyczy także tramwajów); jeśli sygnalizatory jednocześnie zezwalają na ruch tramwajów i samochodów, to tramwaj ma pierwszeństwo przed samochodem. Ważne: na skrzyżowaniu oznaczonym znakami C-12 tramwaj ma pierwszeństwo także wtedy, gdy skręca, a auto jedzie na wprost!
Zajmując pas ruchu przed wjazdem na rondo, należy robić to zgodnie z ogólnymi zasadami. Jeśli jedziemy prosto lub skręcamy w prawo, najwygodniej i najbezpieczniej zająć prawy pas; podczas opuszczania ronda z pasa innego niż prawy przecinamy inne pasy ruchu. W takiej sytuacji mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na tych pasach (np. jadącym na wprost).
Przy zmianie pasa na rondzie obowiązują takie same zasady, jak na prostej drodze, a to oznacza, że zgodnie z kodeksem drogowym kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony. Zmieniając pas, ustępujemy temu, kto już po nim jedzie, a w sytuacji, kiedy wykonujemy manewr zmiany pasa równocześnie z innym autem, pierwszeństwo ma ten, kto jest po prawej stronie.

Powrót na górę strony