Wiadomości

Korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możesz uratować ludzkie życie

Data publikacji 02.03.2018

W ciągu ostatnich mroźnych dni policjanci poświęcają szczególną uwagę kontrolowaniu miejsc, w których przebywają osoby narażone na wychłodzenie organizmu. Mundurowi w całym województwie śląskim sprawdzają także te miejsca, które wskazują mieszkańcy przy pomocy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tym informacjom, mogą jeszcze skuteczniej reagować na zagrożenia, które zwłaszcza teraz, mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla osób bezdomnych.

Niska temperatura stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia bezdomnych, samotnych i w podeszłym wieku. Zagrożenie dotyczy także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu. Szczególnie noce przynoszą znaczne spadki temperatury, dlatego śląscy policjanci kontolują miejsca, w których najczęściej przebywają takie osoby. W czasie panujących teraz mrozów, nie bez znaczenia są dla nas również sygnały od mieszkańców i to nie tylko te przekazywane osobiście czy telefonicznie, ale także te, przesyłane za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki aplikacji, którą można już uruchomić również w telefonie komórkowym, tylko w Rudzie Śląskiej, w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano dwa zgłoszenia o bezdomnych, których życie może być zagrożone. Policjanci potwierdzili te zgłoszenia i objęli bezdomnych stałym nadzorem.

Osoby bezdomne często z udzielanej pomocy nie chcą korzystać. Nie mają one świadomości zagrożenia, jakie czeka ich, kiedy zostaną w swoich, często prowizorycznych, nieogrzewanych schronach. Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji, w tym także policję, działań ochronnych, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu.

​Apelujemy do Państwa o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych nieadekwatnie do pory roku. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze i bezdomne. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, dzwoniąc pod telefony alarmowe 997 lub 112.

 

Na zdjęciach oraz materiale filmowym widoczni są policjanci z Rudy Śląskiej i Żor, kontrolujący miejsca, w których przebywają bezdomni.

Powrót na górę strony