Wiadomości

Profilaktyka w obszarze cyberprzestrzeni

Data publikacji 28.02.2018

Wczoraj, w Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim, odbyła się subregionalna konferencja "Profilaktyka w obszarze cyberprzestrzeni". Została ona zorganizowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach i dyrekcję szkoły. W konferencji udział wzięli przedstawiciele oświaty, pedagodzy, nauczyciele oraz policjanci.

Obecnie żyjemy równolegle w dwóch rzeczywistościach: realnej i wirtualnej. Umożliwiają one nawiązywanie relacji interpersonalnych, rozwijanie zainteresowań, zdobywanie wiedzy i wyrażanie własnych poglądów. Młodzi ludzie nie są jednak do końca świadomi pułapek, zastawianych na nich w tym na zewnątrz pięknym i kolorowym świecie. Korzystanie z sieci nasila znane od wielu lat zagrożenia oraz generuje nowe niebezpieczeństwa. Podczas tego spotkania rozmawiano między innymi o tym, jak rozmawiać z młodzieżą, by ograniczyć cyberprzemoc w szkole.

Konferencję poprowadził wodzisławski profilaktyk sierż. szt. Patryk Błasik, a otworzyła ją dyrektor szkoły Pani Janina Rurek, która powitała uczestników. Następnie głos zabrał Starosta Powiatu Wodzisławskiego oraz Zastępca Naczelnika Prewencji KWP w Katowicach insp. Paweł Zając. Wśród zaproszonych gości był m.in. Wicekurator Oświaty, Starosta Raciborski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego, oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Adresatami konferencji byli dyrektorzy szkół, pedagodzy, psychologowie, realizatorzy działań profilaktycznych oraz nauczyciele i policjanci. Zakres tematyczny konferencji dotyczył jednego z aspektów edukacji informatycznej, jakim jest edukacja na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Na kongres zaproszono znakomitych prelegentów. W pierwszej części spotkania mogliśmy usłyszeć bardzo ciekawy i oparty na badaniach wykład "Praktyczne aspekty prowadzenia zajęć profilaktycznych" dr Małgorzaty Wójcik z Uniwersytetu SWPS w Katowicach, a następnie usłyszeć kilka interesujących prelekcji na temat bezpieczeństwa w sieci z wykładu Martyny Różyckiej i Zuzanny Polak z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej Państwowego Instytutu Badawczego. Po W drugiej części głos zabrali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Na temat praw dziecka, w kontekście mowy nienawiści, mówił insp. Krzysztof Kazek, a prawne aspekty cyberprzestępczości przedstawił sierż. szt. Norbert Ucieklak.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.77 MB)

Powrót na górę strony