Wiadomości

Z młodymi internautami o bezpieczeństwie w sieci

Data publikacji 20.02.2018

Luty, który tradycyjnie już jest miesiącem bezpiecznego internetu, powoli dobiega końca. Nie oznacza to jednak zakończenia cyklu pogadanek na temat zagrożeń w sieci, organizowanych przez pszczyńskich policjantów. Zarówno specjaliści zajmujący się zwalczaniem przestępczości wśród nieletnich, dzielnicowi, jak i profilaktyk, regularnie uczestniczą w szkolnych spotkaniach z młodzieżą chcąc przybliżyć młodym internautom problem cyberprzemocy i związanych z tym konsekwencji.

Przypadający na pierwszą połowę lutego Dzień Bezpiecznego Internetu jest świętem obchodzonym w całej Europie. Został on ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". W Polsce, ten dzień organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz NASK, odpowiedzialne za realizację tego programu.

Dlatego też, każdego roku, policjanci różnych pionów spotykają się w szkołach z młodymi intenautami. Celem tych pogadanek jest wykształcenie wśród najmłodszych prawidłowej reakcji w sytuacjach zagrożenia w sieci i wypracowania u nich zachowań umożliwiających im uniknięcie konfliktu z prawem.

Ostatnio mundurowi z pszczyńskiej komendy gościli u uczniów z Jankowic. Poruszyli m.in. zjawisko cyberprzemocy, narkomanii i demoralizacji. Młodzież najbardziej zainteresowały jednak porady na temat agresji stosowanej przy użyciu mediów elektronicznych i związanych z tym konsekwencji. W trakcie zajęć policjanci omówili wszystkie formy i przejawy tego negatywnego zjawiska. Cyberprzemoc, która przejawia się w SMS-ach i e-mailach o obraźliwej treści, przede wszystkim w formie wyzywania, straszenia, poniżania w internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych, coraz częściej dotyka młodych ludzi. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się, że używanie komunikatorów internetowych w celu dręczenia innych osób, tworzenie witryn internetowych, czy wpisów na forach dyskusyjnych, określane jest jako bardziej drastyczna forma cyberprzemocy. Uczniowie poznali też inną postać tego przestępstwa, jaką jest robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i późniejsze udostępnianie ich w internecie bez zgody osoby nagrywanej.

Przy okazji spotkania policjanci omówili także konsekwencje prawne i zdrowotne związane z używaniem przez młodzież alkoholu, dopalaczy, tytoniu i narkotyków. Przypomnieli zasady bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożenia, a także bezpieczeństwa w szkole, w domu i na podwórku. Nie zapomniano także poruszyć tematu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na drodze.

Powrót na górę strony