Wiadomości

Pijany instruktor uczył 5-latka jeździć na nartach

Data publikacji 31.01.2018

Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej, którzy pełnią służbę w patrolach narciarskich zatrzymali 30-letniego instruktora. Mężczyzna uczył 5-latka jeździć na nartach. Badanie alkomatem wykazało, że zatrzymany miał w organizmie ponad 3,6 promila alkoholu. Sprawca najprawdopodobniej odpowie za narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, za co grozi mu do 3 lat więzienia.

Dyżurny Komisariatu Policji w Szczyrku otrzymał informację, z której wynikało, że pijany instruktor, przez ponad 2 godziny, uczył małe dziecko jazdy na nartach. Do zdarzenia doszło na stoku w Szczyrku. Na miejsce natychmiast skierowano policjantów z patrolu narciarskiego, którzy zatrzymali 30-latka.

Z relacji świadków wynikało, że instruktor w czasie zjazdu wyrzucał do lasu puste butelki. Za nim jechał mały kursant. Podejrzane zachowanie mężczyzny i jego niebezpieczna jazda wzbudziły zainteresowanie innych narciarzy, którzy natychmiast zareagowali. Narciarka, która jako pierwsza zauważyła pijanego instruktora, zwróciła mu uwagę. Wówczas mężczyzna zaczął uciekać. Kobieta zajęła się 5-latkiem. Chwilę później dziecko zostało przekazane pod opiekę matki.

W pościg za sprawcą ruszył snowboardzista. Ujął mężczyznę i przekazał go w ręce wezwanego na miejsce patrolu. Badanie alkomatem wykazało, że sprawca miał w organizmie ponad 3,6 promila alkoholu. Podczas interwencji zachowywał się agresywnie i wulgarnie wobec stróżów prawa. Szybko go obezwładniono i zakuto w kajdanki. Mężczyzna został przewieziony do izby wytrzeźwień.

Śledczy z komisariatu w Szczyrku prowadzą postępowanie w sprawie narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Przestępstwo to zagrożone jest karą 3 lat więzienia. Dodatkowo 30-letni instruktor odpowie za naruszenie zapisów ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, która zabrania jazdy na nartach i snowboardzie w stanie nietrzeźwości. Jednocześnie odpowie za złamanie obowiązku zachowania trzeźwości podczas pełnienia czynności zawodowych.

Trwają ferie zimowe. Wielu z nas spędza czas na stokach. Pragnąc wypocząć w ten sposób, trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przypominamy najważniejsze z nich. Pamiętajmy, by:

  • widząc zdarzenie na stoku, powiadamiać służby ratunkowe i interwencyjne,
  • używać jaskrawych ubrań, najlepiej wyposażonych w elementy odblaskowe,
  • zabierać ze sobą dokumenty oraz oznaczenia wskazujące na grupę krwi lub przewlekłe choroby (np. cukrzyca, epilepsja).

W sezonie narciarskim 2017/2018 w garnizonie śląskim służbę na stokach pełni blisko 50 policjantów ze stanu osobowego Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej i Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Katowicach.

Do głównych zadań patroli narciarskich należy:

  • zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego na stokach narciarskich i terenach przyległych,
  • reagowanie na popełniane przestępstwa i wykroczenia zaistniałe w rejonach pełnienia służby,
  • podejmowanie interwencji wobec osób naruszających przyjęte zasady zachowań na stokach narciarskich ujęte w regulaminach obiektów,
  • podejmowanie interwencji wobec narciarzy i innych osób będących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
  • udzielanie pomocy ratownikom GOPR w ratowaniu życia i zdrowia ofiarom wypadków w górach.

Ponadto służba na stokach ukierunkowana jest na profilaktykę, działania prewencyjne, współpracę z innymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na stokach.

Powrót na górę strony