Wiadomości

"Wyłudzacze" VAT-u trafili do aresztu

Data publikacji 02.12.2017

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 4 członków grupy popełniającej tak zwane "przestępstwa vatowskie". Trzech z nich, na wniosek katowickiej prokuratury okręgowej, która nadzoruje śledztwo, trafiło do aresztu. Skarb Państwa stracił w wyniku działania grupy co najmniej 3,4 miliona złotych. Policjanci zabezpieczyli samochody podejrzanych o łącznej wartości ponad 800 tys. złotych.

Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, dotyczące działania grupy przestępczej popełniającej przestępstwa związane z wyłudzeniem podatku VAT. Grupa działała w latach 2014-2015 na terenie województw śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Jej członkowie popełnili szereg przestępstw polegających na wystawianiu i przyjmowaniu nierzetelnych faktur VAT oraz składaniu nierzetelnych deklaracji podatkowych. W następstwie tych działań doprowadzili do wyłudzenia kwoty co najmniej 909 tys. złotych oraz usiłowali wyłudzić kwotę ponad 600 tys. złotych z tytułu zwrotu podatku VAT. Skarb Państwa stracił w wyniku uszczuplenia podatkowego w podatku VAT co najmniej 3 miliony 400 tys. złotych.

W dniu 27 listopada policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali 4 osoby. Zabezpieczyli też mienie w postaci kilku samochodów o wartości przekraczającej 800 tys. złotych na poczet przyszłych kar i grzywien.

W stosunku do trzech podejrzanych o udział w grupie przestępczej, w tym podejrzanego o kierowanie grupą, Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała wnioski do sądu o tymczasowe aresztowanie. Sąd przychylił się do wszystkich wniosków prokuratury i aresztował trzech podejrzanych na okres trzech miesięcy, zaś w stosunku do czwartego zatrzymanego prokuratura zastosowała środki wolnościowe w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

 

Powrót na górę strony