Wiadomości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Katowicach

Data publikacji 11.11.2017

W tegorocznych uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w stolicy naszego regionu uczestniczyli policjanci, z Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach nadinsp.Krzysztofem Justyńskim na czele. Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w Archikatedrze Chrystusa Króla, przedstawiciele władz, parlamentarzyści i szefowie służb mundurowych przemaszerowali pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam, po apelu poległych i salwie honorowej, złożono wieńce i kwiaty.

Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, z Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, uczestnicy – delegacje władz i instytucji, pododdziały służb mundurowych oraz mieszkańcy - przeszli na Plac Bolesława Chrobrego, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów tegorocznego Święta Niepodległości. Do zgromadzonych przemówił Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. W obchodach wzięli udział między innymi Minister Sportu i Turystyki, Wiceministrowie w resortach sprawiedliwości i energii, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp.Krzysztof Justyński wraz z Komendantem Miejskim Policji w Katowicach oraz Naczelnikami Gabinetu. Delegacje służb i instytucji państwowych, harcerze, uczniowie klas mundurowych, kombatanci i mieszkańcy Katowic. Uroczystość uświetniły również Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i kompania honorowa Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Przybyłe na obchody delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości zakończyła defilada wszystkich służb mundurowych biorących udział w tegorocznych obchodach. Na Placu Sejmu Śląskiego odbył się również pokaz sprzętu i wyposażenia służb mundurowych oraz pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Policjanci pionu ruchu drogowego zadbali o to, by przemarsze podczas uroczystości przebiegły sprawnie i bezpiecznie.

11 listopada 1918 roku,  po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo, że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za umowną datę odzyskania niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 roku

Powrót na górę strony