Wiadomości

Policyjni przewodnicy szkolili psy służbowe

Data publikacji 09.11.2017

Wzbudzają respekt, są nieocenionym przyjacielem człowieka, ale i znakomitą pomocą w służbie. Mowa o policyjnych psach służbowych, których szkolenie odbyło się pod czujnym okiem ich przewodników w Komendzie Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach. Czworonogi musiały wykazać się posłuszeństwem oraz umiejętnościami obrony przewodnika. Oprócz tarnogórskich przewodników psów służbowych w ćwiczeniach wzięli udział policjanci z Katowic, Bytomia i Chorzowa.

Przeprowadzone szkolenie miało na celu sprawdzenie umiejętności czworonogów pod kątem posłuszeństwa i obrony przewodnika. Policjanci przygotowali dla swoich podopiecznych wiele zadań, z którymi psy mogą spotkać się w codziennej służbie. Na początku stróże prawa sprawdzali posłuszeństwo, czyli odpowiednie reagowanie na wydawane przez przewodnika komendy. Następnie pies pokonywał stworzone przez przewodników przeszkody, gdzie musiał wykazać się sprawnością fizyczną. W trakcie pozorowanego ataku czworonóg musiał obronić swojego opiekuna przed napastnikiem. W trakcie pozoracji najważniejsze jest odpowiednie zachowanie. Zwierzę musi się czegoś nauczyć, a nie zniechęcić. Policyjne czworonogi szkolone są, aby nie obawiać się zagrożenia i działać. Jak można było się spodziewać, psy bez najmniejszego trudu wykonały swoje zadanie, co może świadczyć o bardzo dobrym przeszkoleniu naszych czworonożnych funkcjonariuszy policji.

Do służby przyjmowane są psy w wieku od roku do dwóch lat, Przede wszystkim muszą być zdrowe. Nie mogą bać się strzałów, powinny odznaczać się określonym poziomem agresji - muszą bowiem bronić przewodnika. Powinny mieć także wrodzony instynkt aportowania, bo wtedy będą dobrze tropiły. Pies, wybrany w oparciu o takie kryteria, wraz ze swoim przewodnikiem trafia do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam jest ponownie sprawdzany przez weterynarza pod kątem zdrowia, a przez instruktorów pod względem wymaganych cech niezbędnych w danej specjalizacji. Szkolenie trwa około sześciu miesięcy. Od samego początku kursy są podzielone na poszczególne specjalizacje. Część zajęć przewodnicy i psy odbywają poza szkołą, tak aby zwierzęta nauczyły się działać w naturalnych warunkach, przyzwyczaiły się do środków transportu, ruchu ulicznego, sztucznego oświetlenia, do pracy w dzień i w nocy. Umiejętności psów policyjnych podlegają systematycznej weryfikacji. Wracające ze szkolenia dostają tzw. atest, wydawany na rok. Po roku służby każdy pies przechodzi ponowny egzamin przed komisją. Jeżeli jest sprawny i zachował wszystkie umiejętności nabyte podczas szkolenia, to atest ten jest przedłużany na kolejny rok.

Policjanci, którzy decydują się na pracę ze zwierzętami, nie mogą się ich bać, muszą być stanowczy, aby psy ich słuchały, a przede wszystkim powinni mieć odpowiednie podejście do zwierząt. Od mundurowego, który zdecyduje się na pracę z psem nie są wymagane żadne specjalistyczne kwalifikacje. Tylko w przypadku pracy z psem do wyszukiwania materiałów wybuchowych oraz narkotyków, przewodnik musi wcześniej przejść specjalne szkolenie.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.17 MB)

Powrót na górę strony