Wiadomości

Katowiccy dzielnicowi zachęcali młodzież do służby w Policji...

Data publikacji 26.10.2017

„POLICJĘ TWORZĄ LUDZIE… twórzmy ją razem” – z tym hasłem katowiccy policjanci pojawili się wśród młodzieży Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej im. Powstańców Śląskich. Stróże prawa przybliżyli zebranym charakter służby w Policji oraz zaprezentowali, jakie możliwości daje wstąpienie w jej szeregi. O swojej codziennej pracy opowiadali dzielnicowi oraz przewodnik psa patrolowego. Dialog między policjantami a wychowankami, pozwolił rozwiać wszelkie wątpliwości, a tym samym zainteresować młodzież służbą w mundurze.

„Pamiętajcie, że służba w Policji jest służbą dla społeczeństwa…” - tymi słowami rozpoczęło się spotkanie stróżów prawa z młodzieżą Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej im. Powstańców Śląskich. Z osobami zainteresowanymi wstąpieniem do służby w Policji rozmawiali dzielnicowi: sierż. Janusz Jesipowicz oraz mł. asp. Marek Skoczylas z Komisariatu Policji I w Katowicach. W spotkaniu uczestniczył również Zastęca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach kom. Marcin Budzich oraz naczelnik wydziału prewencji katowickiej "jedynki" asp. sztab. Marek Tyrtania, który zachęcał zainteresowanych do odwiedzenia komisariatu oraz przekonania się, jak na co dzień wygląda służba w tej jednostce.

Spotkanie z młodzieżą zostało podzielone na dwa etapy. Pierwsza część odbyła się na boisku, gdzie przewodnik psa st. sierż. Dawid Michalak zaprezentował zebranym psa patrolowego o imieniu „ASTER”, jednego z wielu czworonogów Zespołu Przewodników Psów Służbowych Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Głównym zadaniem Astra jest oddziaływanie prewencyjne i ta zdolność została zaprezentowana zebranej młodzieży. W rolę pozoranta wcielił się st. asp. Sebastian Kaliszewski, który po uprzednim założeniu specjalnego stroju ochronnego przedstawił na sobie efekt wyszkolenia psa patrolowego.

Zdolności czworonoga oraz posłuszeństwo w stosunku do własnego przewodnika wzbudziły ogromne emocje oraz szacunek wśród wychowanków Centrum Edukacji Zawodowej. St. sierż. Dawid Michalik przybliżył młodzieży charakter codziennej służby przewodnika. Szczególną uwagę zwrócił na obowiązki, jakie niesie za sobą praca z czworonogiem. Mundurowi są odpowiedzialni za swoje psy, ich kondycję oraz systematyczne szkolenie. Służba z psami wiąże się z ciężką pracą fizyczną. Sierżant zaznaczył jednak, iż mimo odpowiedzialności i ciężkiej pracy fizycznej czerpie ze swojej pracy wiele satysfakcji, co więcej… zyskał wspaniałego przyjaciela.


Druga część spotkania miała miejsce na terenie placówki. Dzielnicowi sierż. Janusz Jesipowicz oraz mł. asp. Marek Skoczylas przybliżyli zebranym służbę w Policji. Zaakcentowali, iż decydując się na pracę w tej formacji ważna jest chęć niesienia pomocy, empatii, ale również odporność psychiczna. Zaznaczyli, że wszystko to rekompensuje satysfakcja z realizowanych zadań. Istotą spotkania było przede wszystkim przedstawienie młodzieży, jakie są wymagania, aby zostać funkcjonariuszem policji oraz jakie możliwości daje nam służba w tej formacji. Dla słuchaczy nie są już obece także mobilne aplikacje „Moja Komenda”, czy „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Na zakończenie policjanci odpowiadali na każde z pytań nurtujących potencjalnych kandydatów oraz wręczyli ulotki promujące służbę w naszej formacji.


Spotkanie z młodzieżą Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej im. Powstańców Śląskich było pierwszym, ale nie ostatnim spotkaniem dotyczącym promowania naszej formacji absolwentom wszystkich katowickich szkół szczególnie tych, gdzie powstały klasy mundurowe. Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach jest w trakcie opracowania harmonogramu cyklicznych spotkań z młodzieżą. Naczelnik Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach mł.insp. Joanna Świec-Rajca wspiera merytorycznie funkcjonariuszy uczestniczących w spotkaniach oraz przekazuje materiały informacyjne, które są wykorzystywane podczas spotkań. Komendant Miejski Policji w Katowicach insp. Paweł Barski polecił, aby przedsięwzięcie było realizowane przez cały rok i kończyło się corocznym uroczystym finałem, w którym będzie uczestniczyć młodzież biorąca udział w spotkaniach. Długotrwałe, systemowe prowadzenie kampanii  „Policje Tworzą Ludzie...” z pewnością przyczynią się do zwiększenia zainteresowania młodych osób służbą w Policji.


„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli…” te słowa roty ślubowania znają wszyscy policjanci, pozna je także każdy, kto zechce wstąpić w szeregi tej formacji. Zgłoś się do Nas… i wypełnij jej przesłanie. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji www.slaska.policja.gov.pl


POLICJA… tworzymy ją razem!

 

Powrót na górę strony