Wiadomości

Katowiccy policjanci podsumowali rok działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 13.10.2017

Minął już rok od kiedy mieszkańcy Katowic, za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mogą zgłaszać zagrożenia, które, w ich ocenie, mają wpływ na bezpieczeństwo. Aby sprostać oczekiwaniom, wprowadzono zmiany w działaniu aplikacji, dzięki którym osoby korzystające z mapy mają więcej możliwości. Od początku działania aplikacji do 6 października tego roku katowiccy policjanci odnotowali ponad 4,5 tys. zgłoszeń. Wszystkie sygnały zostały sprawdzone, wiele z nich się potwierdziło.

14 września minął rok, od kiedy na terenie województwa śląskiego funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które, według nich, bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Obywatel może rzetelnie w jasny sposób może wskazać policjantom kwestie, które są w jego odczuciu niebezpieczne. Mapa daje także możliwość ukazania dokładnego rodzaju zagrożenia i, co za tym idzie, szybkiego jego zweryfikowania przez konkretnie skierowanych do tego policjantów.

Od początku działania mapy do 6 października tego roku w Katowicach odnotowano blisko 4,5 tys. zgłoszeń. Potwierdzonych z tego zostało ponad 1600. Największą liczbę zgłoszeń stanowią zagrożenia, związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym tj. nieprawidłowe parkowanie - 1507 oraz przekraczanie dozwolonej prędkości - 820. Do drugiej grupy najczęściej wskazywanych uciążliwości zalicza się między innymi picie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 775 oraz zażywanie środków odurzających - 311.

Na przełomie lipca i sierpnia wprowadzono modyfikację i rozbudowano kategorie. Zmiany te mają usprawnić działanie mapy. Zostały m.in. wprowadzone nowe statusy „potwierdzone-wyeliminowane” oraz „żart lub pomyłka”. Obecnie, podczas nanoszenia zgłoszenia, mamy możliwość dodania krótkiego komentarza oraz zdjęć. Wprowadzona w tym zakresie modyfikacja ułatwi policjantom weryfikację zgłoszenia.

Każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję. Mundurowi sprawdzają i monitorują miejsca, które zostały naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Mając na uwadze rozpowszechnianie projektu i to, aby stworzone narzędzie było bardziej zrozumiałe i nie stanowiło problemu z obsługą, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach organizują dla mieszkańców Katowic debaty społeczne. Podczas spotkań policjanci przedstawiają zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, sposób jej użytkowania, a także zadania Policji i innych służb w zakresie zagrożeń zgłoszonych przez mieszkańców. Dzięki temu na mapach znajdą się szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych dzielnic, a nawet ulic. Narzędzie to pozwala łatwiej dzielić się z policją swoimi spostrzeżeniami o zaobserwowanych zagrożeniach i miejscach gdzie występują. Policjanci natomiast mają dostęp do bieżących informacji o występujących problemach.

Powrót na górę strony