Wiadomości

"Express(owa) pomoc" na rybnickim rynku

Data publikacji 14.08.2017

Jak się zachować na miejscu wypadku drogowego? Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia? Na co zwrócić uwagę? Na te i wiele innych pytań odpowiadali mieszkańcom miasta policjanci z wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy, którzy wzięli udział w projekcie "Express(owa) pomoc". W akcji uczestniczyli także ratownicy medyczni ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rybniku.

W piątek, na rybnickim rynku odbyła się akcja pn. "Express(owa) pomoc". To projekt radia Express, w którym wzięli udział policjanci z wydziału ruch drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rybniku oraz ratownicy medyczni ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rybniku.

Ekspresowa pomoc, a więc szybka i skuteczna. Takie też powinny być działania podejmowane na miejscu zdarzenia drogowego. Ale czy każdy wie, jak zachować się w sytuacji konieczności ratowania ludzkiego życia? Wszyscy chętni mogli dowiedzieć się, jak należy się zachować na miejscu wypadku, a jak na miejscu kolizji i na co zwrócić szczególną uwagę. Policjanci podkreślali, że przede wszystkim należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Przypominali aby na miejscu zdarzenia zakładać kamizelkę odblaskową oraz pamiętać o prawidłowym oznaczeniu miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu służb ratunkowych. Policjanci rozdawali też mieszkańcom elementy odblaskowe, zachęcając do ich noszenia nie tylko w sytuacji, gdy za ich brak grozi mandat. Podkreślali, że chodzi bowiem o życie i zdrowie każdego uczestnika ruchu drogowego. Najmłodsi mieli okazję usiąść za kierownicą policyjnego radiowozu i z bliska przyjrzeć się jego wyposażeniu. Ratownicy medyczni ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rybniku przekazywali wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Każdy mógł również nauczyć się, pod okiem doświadczonych ratowników medycznych, jak wykonuje się resuscytację krążeniowo-oddechową.

Powrót na górę strony