Wiadomości

Policjanci zabezpieczają 74. edycję Tour de Pologne

Ruszyło Tour de Pologne - największe wydarzenie kolarskie w Polsce. W dniach 29.07-04.08 2017 roku odbywa się 74. edycja wyścigu. Jak co roku, mundurowi na całej trasie przejazdu kolarzy dbają o bezpieczeństwo zarówno sportowców, jak i zgromadzonej publiczności. Przypominamy także kierowcom o utrudnieniach w ruchu drogowym podczas tego sportowego wydarzenia.

Trasa wyścigu będzie przebiegała przez województwa: mazowieckie, śląskie, małopolskie i podkarpackie, składając się z 7 etapów o łącznej długości około 1200 km. Przez nasze województwo przebiegną 3 etapy wyścigu.

 

30.07 ETAP 2 – TARNOWSKIE GÓRY – KATOWICE / 142 KM  Trasy obejmą następujące miasta: 

Start godz. 13.20 – Tarnowskie Góry – Zbrosławice – Nowe Chechło – Świerklaniec – Piekary Śląskie – Dobieszowice – Bobrowniki – Wojkowice – Piekary Śląskie – Bytom – Chorzów – Siemianowice Śląskie – Katowice (3 rundy) – Meta


31.07 ETAP 3 – JAWORZNO - SZCZYRK / 161 KM Trasy obejmą następujące miasta/gminy:  

Start o godz. 15.00 – Jaworzno – Mysłowice – Imielin – Chełm Śląski – województwo małopolskie – Zasole Bielańskie – Wilamowice – Pisarzowice – Bielsko-Biała – Bystra – Meszna – Buczkowice – Szczyrk – Wisła – Istebna – Wisła – Szczyrk – Meta

 

01.08 ETAP 4 – ZAWIERCIE - ZABRZE / 238 KM Trasy obejmą następujące miasta/gminy:

Start o godz. 13:05 – Zawiercie – Fugasówka – Ogrodzieniec – województwo małopolskie – Chełm Śląski – Kopciowice – Lędziny – Górki – Bieruń – Świerczyniec – Tychy – Kobiór – Gostyń – Zgoń – Królówka – Suszec – Rudziczka – Żory – Jastrzębie-Zdrój – Mszana – Połomia – Świerklany – Jankowice – Rybnik – Książenice – Knurów – Gliwice – Gierałtowice – Przyszowice – Zabrze (3 Rundy) – Meta

 

Przypominamy, że w tych miastach w związku z przejazdem peletonu będą występowały utrudnienia w ruchu drogowym. Oto zapowiadane utrudnienia w poszczególnych miastach:

- Bieruń

- Chorzów 

- Cieszyn

- Gliwice

- Jastrzębie-Zdrój

- Katowice

- Mikołów

- Piekary Śląskie

- Rybnik

- Siemianowice Śląskie

- Tarnowskie Góry

- Tychy

- Zabrze

- Zawiercie

- Żory

Zabezpieczeniem wyścigu z uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym zajmą się policjanci. Ich zadaniem będzie między innymi  zabezpieczenie dynamiczne na poszczególnych etapach wyścigu; udzielanie pomocy zespołom pilotującym na całej trasie wyścigu; współpraca oraz wymiana informacji pomiędzy sędzią głównym wyścigu, organizatorami, „radiem wyścigu” – a zespołami pilotującymi z poszczególnych województw.

 

INFOLINIE:

Infolinia w Urzędzie Miasta Katowice: tel. (032) 778-89-60

w dniach:

29 lipca 2017r. w godz. 10.00/18.00

30 lipca 2017r. w godz. 12.00/19.00

 

W dniach: 31 lipca i 1 sierpnia 2017 roku w godz. 08.00/20.00 w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w Zabrzu uruchomiona zostanie infolinia pod numerem telefonu: (32) 373-35-60, za pośrednictwem której można będzie uzyskać szczegółowe informacje dotyczące utrudnień na drogach oraz proponowanych drogach alternatywnych, w związku z odbywającym się w dniu 01.08.2017 roku wyścigiem. 

W dniach 30 i 31.07 oraz 01.08.2017 roku uruchomione zostanie Centrum Operacyjne Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.  W skład Centrum Operacyjnego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach wchodzić będą funkcjonariusze wydziałów: Sztab Policji oraz Ruchu Drogowego. Uruchomiona zostanie specjalna infolinia nr tel.: (32) 200 19-88 lub 16-84.

 

ETAP 1

74. Tour de Pologne zacznie się na krakowskim Rynku Głównym. Największym takim placu w całej Europie. Po przejechaniu 130 kilometrów kolarze wrócą do historycznej stolicy Polski. To będzie dobra rozgrzewka przed całym tygodniem ścigania, bo pagórkowata trasa da szanse ucieczkom. Kolarze przejadą między innymi obok znanego na całym świecie sanktuarium maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, a pierwsze punkty do klasyfikacji górskiej zdobędą w Bachowicach i Kaszowie. Tuż przed ostateczną rozgrywką peleton pokona trzy czterokilometrowe rundy pomiędzy stadionami dwóch wielkich piłkarskich rywali – Wisły i Cracovii. Przed wjazdem na pierwszą z rund kolarze zainaugurują walkę o koszulkę najlepszego sprintera. Finał na Błoniach będzie należał do najlepszych specjalistów w świecie sprintu.

ETAP 2

Jedyny typowo sprinterski etap tegorocznego Tour de Pologne rozpocznie się w Tarnowskich Górach. Stamtąd kolarze ruszą w stronę stolicy Górnego Śląska. Po drodze czeka ich walka na trzech lotnych premiach w Piekarach Śląskich, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich, a także premii specjalnej w Bytomiu. Zanim dojdzie do jednego z najszybszych finiszów na świecie peleton przejedzie ulicami Katowic. Trasa trzech rund o długości 17,5 kilometra wiedzie przez najbardziej zielony zakątek miasta, w okolicach Doliny Trzech Stawów. Na Alei Wojciecha Korfantego i ulicy Henryka Mikołaja Góreckiego usytuowane zostały dwie górskie premie. Sprint w okolicach „Spodka” to moment, który przyprawi o mocniejsze bicie serca nie jednego kibica.

ETAP 3

Po roku przerwy do rodziny miast startowych Tour de Pologne wraca Jaworzno. Start na pograniczu Małopolski i Śląska to jedyny płaski odcinek tego etapu. Im więcej kilometrów kolarze będą mieli za sobą, tym bardziej trasa będzie wiodła pod górę. Co prawda punkty będzie można zdobyć na trzech lotnych premiach w Mysłowicach, Bielsku-Białej i Wiśle, ale najwięcej do powiedzenia będą mieli tego dnia specjaliści od jazdy po wzniesieniach. Czeka ich walka na czterech górskich premiach I kategorii – po dwa razy peleton będzie podjeżdżał pod Salmopol i Zameczek. Nie mniej widowiskowy będzie finisz, rodem z największych światowych tourów. Po kilkuset metrach podjazdu i mecie pod hotelem „Orle Gniazdo” w Szczyrku wyścig może mieć nowego lidera.

ETAP 4

To już mała tradycja Tour de Pologne, że najdłuższe etapy zaczynają się w Zawierciu. Tegoroczny maraton będzie miał 238 kilometrów. Kolarze zaczną na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, żeby drogami Zachodniej Małopolski wrócić na teren województwa śląskiego. Niedługo po starcie punkty będzie można zdobyć w Olkuszu. Zarówno na premii lotnej jak i górskiej. Premia specjalna ulokowana została w Knurowie, ale zanim peleton do niej dotrze powalczy jeszcze na lotnych finiszach w Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku. Na koniec kolarzy czekać będzie ściganie na ulicach Zabrza, z metą przy stadionie 14-krotnego mistrza Polski w piłce nożnej – Górnika Zabrze.

ETAP 5

Po najdłuższym przyjdzie czas na najkrótszy etap tegorocznego Tour de Pologne. Kolarze wystartują sprzed siedziby jednego z najbardziej znanych na świecie producentów farmaceutyków i suplementów diety – Olimp Laboratories w Nagawczynie. 130 kilometrów jazdy malowniczymi terenami Podkarpacia będzie wiodło między innymi przez gminę Lubenia, gdzie kolarze powalczą na dwóch górskich premiach. Kolejne punkty górale będą mogli zdobyć w Łanach gdzie zameldują się dwukrotnie. Ostatnie kilometry to walka na ulicach Rzeszowa. Na Alei Łukasza Cieplińskiego najpierw rozpędzi się przed lotnym finiszem, żeby na najwyższych obrotach wpaść na metę.

ETAP 6

Solne rzeźby z kopalni w Wieliczce to już symbol Tour de Pologne. Nie inaczej będzie w tym roku. Peleton wjedzie tego dnia w wysokie góry, po drodze mijając między innymi rodziny dom dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej w narciarstwie klasycznym – Justyny Kowalczyk. Przed metą na kolarzy czeka runda wokół Zakopanego. 64 kilometry z pięcioma górskimi premiami I kategorii w Bustryku, na Butorowym Wierchu w Kościelisku i na przełęczy Głodówka. Jedyną lotną premię tego dnia wyznaczono przy Nosalowym Dworze gdy peleton pierwszy raz minie linię mety. Ostateczny finisz, jak zwykle najwyższych lotów, przed Wielką Krokwią, która niejedno już w Tour de Pologne widziała. Zwycięstwo na tym etapie dało w ubiegłym roku żółtą koszulkę Timowi Wellensowi, której nie oddał już do mety.

ETAP 7

Finał tegorocznego Tour de Pologne, to rywalizacja na prawdziwie królewskim etapie. Przed kolarzami dwie rundy, z których każda będzie miała 66 kilometrów długości. Ostateczne rozstrzygnięcia nie mogą się obyć bez górskich premii I kategorii, których będzie sześć. Premie usytuowane zostały w Łapszance, Sierockiem i na kultowej już Ścianie Bukovina, gdzie niejeden kolarz w myślach przeklinał podjazd pod Gliczarów Górny. Ostatnia premia poświęcona została pamięci Joachima Halupczoka i będzie punktowana podwójnie. Jedyny lotny finisz tego dnia, na drugiej pętli, będą gościły Szaflary. Po tym jak w ubiegłym roku etap wokół Bukowiny został anulowany z powodu ulewnego deszczu, wszyscy mają nadzieję, że aura w tym roku będzie znacznie bardziej łaskawa dla kolarzy.

Więcej informacji na stronie organizatora można znaleźć TUTAJ

Powrót na górę strony