Wiadomości

"Szlakiem historii i kultury". Pamiętamy...

Data publikacji 21.05.2017

Oficerowie prasowi oraz osoby zajmujące się kontaktem z mediami uczestniczyli w nietypowych warsztatach doskonalenia zawodowego. Policjanci odwiedzili szczególne miejsca pamięci, niezwykle ważne dla historii i kultury. Najistotniejszym punktem na mapie szlaku była wizyta w muzeum Auschwitz – Birkenau – byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. Uczestnicy odwiedzili także Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Oficerowie prasowi oraz osoby odpowiedzialne za kontakt z mediami w Śląskiej Policji uczestniczyli w nietypowych zajęciach doskonalenia zawodowego. Ich celem była wyprawa szlakiem historii i kultury obejmująca wizytę w dwóch wyjątkowych miejscach. Mundurowi odwiedzili Auschwitz – Birkenau oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Warsztaty zorganizowała Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach podinsp. Aleksandra Nowara. W realizacji projektu zaangażowany był także Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach do Spraw Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Krzysztof Kazek.

Pierwszym punktem na mapie szlaku pamięci było muzeum Auschwitz – Birkenau - "Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady". Policjanci uczestniczyli tam w seminarium, podczas którego zwiedzili obóz, obejrzeli archiwalne filmy, a także wysłuchali wykładu i porozmawiali z rzecznikiem prasowym muzeum oraz pracownikami. Była to także okazja do poznania symboliki Auschwitz, które pełni też funkcję miejsca pamięci. Obóz ten stał się bowiem dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Obecność w takim właśnie miejscu, w którym życie straciły setki tysięcy ludzi, skłania do refleksji nad poszanowaniem praw człowieka oraz szacunkiem dla życia ludzkiego. Dla policjantów obok wartości historycznej i duchowej, zwiedzenie muzeum miało też znaczenie zawodowe. Rzecznicy prasowi są odpowiedzialni za treść i wartość przekazywanej informacji, która trafia do społeczeństwa. Aby nie zapomnieć o Ofiarach tragedii, jaka rozegrała się m.in. w Oświęcimiu, należy podkreślać prawdę oraz uwrażliwiać na nią drugiego człowieka. W ten sposób, pamiętając o tym, co się zdarzyło, możemy zapobiegać przejawom nietolerancji, pogardy i nienawiści mając na względzie jedno przesłanie: „Nigdy więcej...”

Kolejnym punktem na szlaku historycznej wyprawy policjantów znalazło się Muzeum Zamkowe w Pszczynie, którego zwiedzanie było okazją do przybliżenia historii regionu pszczyńskiego oraz poznania kultury i sztuki zdobiącej dawne okolice Śląska. Zamek Hochbergów w Pszczynie jest jedną z największych atrakcji województwa Śląskiego. Przewodnikiem, z którym stróże prawa zwiedzali pszczyński zamek była policyjna rzeczniczka z Pszczyny - asp. szt. Karolina Błaszczyk, która jest dyplomowanym przewodnikiem po zamku oraz wielką pasjonatką historii oraz sztuki tego regionu. Wyjątkową atrakcją okazał się również koncert zagrany przez Policyjną Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Gościnnie muzykom z orkiestry asystowała policyjna rzeczniczka z Jastrzębia - Zdroju oraz utalentowana wiolonczelistka mł. asp. Bogusława Dudek, której występ był niespodzianką przygotowaną dla koleżanek i kolegów mundurowych.

Powrót na górę strony