Wiadomości

Egzamin policyjnych wierzchowców

Data publikacji 31.03.2017

Wczoraj konie służbowe z chorzowskiej i częstochowskiej jednostki przeszły egzamin II stopnia sprawdzający ich umiejętności. Pokonując przeszkody musiały wykazać się posłuszeństwem i odwagą. Dziesięć wierzchowców zaliczyło wszystkie zadania kontrolne, jakim zostały poddane. Dzięki temu kolejny rok będą wspomagać policjantów w czasie codziennej służby.

Atestacja jest sprawdzianem dla koni, podczas którego muszą one wykazać się odwagą i posłuszeństwem. Konie pod nadzorem swoich podopiecznych przeszli test sprawności użytkowej, pokonując nietypowe przeszkody m.in. szlaban, beczki i inne, w tym także płonące przedmioty, a wszystko to przy odgłosie wystrzałów. Atestacja, którą rumaki przeszły pozytywnie, przebiegła pod okiem koordynatora z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Koń policyjny powinien charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem. Nie może nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów, czy głośne zachowania tłumu. Dlatego też podczas atestacji sprawdzane są zachowania tych zwierząt. Jeździec wraz z rumakiem musi zaprezentować umiejętność jazdy w szykach, w różnego rodzaju konfiguracjach. Dużą sztuką jest panowanie nad rumakami w niecodziennych dla koni warunkach – przy huku petard, w dymie, zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Jeźdźcy i ich konie spisali się na medal. Wszystkie konie przeszły pomyślnie atestację i otrzymały na najbliższy rok atest II stopnia.

 

Powrót na górę strony