Wiadomości

Policyjni negocjatorzy ze Śląska pomagają bezdomnym

Data publikacji 08.01.2017

W całym kraju panują silne mrozy. W trosce o życie i zdrowie osób bezdomnych, policjanci odwiedzają miejsca, w których mogą przebywać, aby udzielić im niezbędnej pomocy. Mundurowi starają się nakłaniać bezdomnych do skorzystania z noclegowni, jednak w wielu przypadkach spotykają się z odmową. Wtedy do akcji wkraczają policyjni negocjatorzy. Tylko w ciągu ostatnich dni przed zimnem uratowali kilka osób.

Już od kilku lat działania policjantów w czasie zimy, polegające na pomocy osobom bezdomnym, wspierają negocjatorzy z Zespołu Negocjacji Policyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Działają oni na obszarze całego Śląska, wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ich fachowa pomoc. Często ich wiedza i umiejętności komunikacyjne okazują się niezbędne w rozmowach z osobami bezdomnymi. Nie jest tajemnicą, że część z nich nie chce przyjąć pomocy i unika schronisk, noclegowni i przytułków. Doświadczeni i przeszkoleni policyjni negocjatorzy, przekonują takie osoby, do skorzystania z oferowanej im pomocy.

Często o ich interwencję proszą dyżurni poszczeólnych jednostek policji, na których obszarze przebywają osoby bezdomne. Zazwyczaj nie chcą one udać się do noclegowni pomimo, że z powodu niskich temperatur ich życie i zdrowie jest zagrożone. Wtedy do akcji wkraczają negocjatorzy. Ale warto podkreślić, że policjanci z zespołu negocjacji podejmują także działania z własnej inicjatywy. Wieloletnie doświadczenie oraz współpraca z miejskimi ośrodkami pomocy społecznej na obszarze całego Śląska sprawiają, że negocjatorzy mają bardzo dobre rozpoznanie środowisk osób bezdomnych i potrzebujących. Ich doświadczenie jest nieocenione podczas przekonywania bezdomnych, aby skorzystali z odpowiedniej placówki, w której mogą się ogrzać oraz uzyskać pomoc.

Najczęściej takie osoby mają wiele obaw i argumentów, aby nie opuszczać miejsc, w których przebywają. Często bezdomi boją się pozostawić swój skromny dobytek, z obawy przed tym, że ktoś może rozkraść ich dobra lub zająć miejsce, w którym przebywają. Zdarzają się też opory przed skorzystaniem z noclegowni z uwagi na zwierzęta, którymi się opiekują. W takich sytuacjach negocjatorzy pomagają pokonać bariery i starają się w pomóc w rozwiązaniu możliwych problemów. Najczęściej udaje się wspólnie znaleźć dogodne rozwiązanie, np. czasowe pozostawienie zwierzaków w schronisku, gdzie zostaną otoczone fachową opieką.

Dotychczas policyjni negocjatorzy działali m.in. w Katowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Jaworznie, okolicach Zawiercia. W najbliższych dniach nadal będą prowadzić tego rodzaju akcje. 

Apelujemy o zwracanie uwagi na przypadkowo napotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze bądź ubranych niestosownie do pory zimowej. Zwracajmy uwagę na dzieci i osoby starsze. Pamiętajmy o bezdomnych, kalekich i osobach mieszkających samotnie. Wielokrotnie od naszej wrażliwości i chęci niesienia pomocy zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze.

Apelujemy także o ostrożność podczas dogrzewania się elektrycznymi piecykami, które pozostawione na noc lub bez opieki mogą być powodem pożaru. Niebezpieczne może być także zbyt szczelne izolowanie pomieszczeń, w których pracują piece lub kominki. Brak odpowiedniej wentylacji może prowadzić do groźnego zatrucia czadem.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

 

Poniżej zamieszoczono film z działań mundurowych oraz policyjnych negocjatorów, które miały miejsce rok temu- więcej...

 

Śląski Urząd Wojewódzki:  wykaz placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym.

Powrót na górę strony