Wiadomości

Areszt dla "Stalkera"

Data publikacji 20.07.2016

Świętochłowiccy policjanci zatrzymali 35-letniego mężczyznę, który uporczywie nękał swoją żonę pomimo wydanego wcześniej przez sąd zakazu kontaktowania się z pokrzywdzoną. Świętochłowiczanin trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał zarzut uporczywego nękania czyli tzw. „Stalkingu”

Sąd tymczasowo aresztował 35-letniego mieszkańca Świętochłowic, który uporczywie nękał swoją żonę. Mężczyzna był wcześniej zatrzymywany i usłyszał zarzut znęcania się psychicznego i fizycznego nad swoją rodziną. Sąd nakazał mężczyźnie opuścić wspólnie zajmowane z pokrzywdzonymi lokum oraz zakazał kontaktować się z żoną. Pomimo tego zakazu, nie przestawał telefonować i wysyłać wiadomości sms do żony wzbudzając u niej poczucie zagrożenia. Podczas ostatniego zdarzenia wtargną silą do domu wprowadzając terror u członków swojej rodziny. Swoim zachowaniem spowodował, że jego żona wezwała policję gdyż jej zdaniem „gdyby interwencja nie nastąpiła na czas mogło by dojść do tragedii”. Mężczyzna widząc nadjeżdżających policjantów tak jak podczas poprzedniej interwencji zabarykadował się w jednym z pomieszczeń. Jednakże zdecydowane i dynamiczne działania stróżów prawa doprowadziły do zatrzymania 35-latka.

Stalking

termin pochodzący z języka angielskiego, który oznacza „podchody” lub „skradanie się”. Pod koniec lat 80. XX wieku stalking zyskał dodatkowe negatywne znaczenie na skutek nowego zjawiska społecznego, jakim było obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami filmowymi Hollywood. Obecnie stalking jest definiowany jako „złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się czy prześladowanie zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu”.

Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi, tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej, zagrażającej życiu ofiary.

W polskim kodeksie karnym stalking (zdefiniowany jako uporczywe nękanie powodujące uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotne naruszenie prywatności ) od 6 czerwca 2011 r. stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat (art. 190a § 1 k.k.) lub – w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej – do 10 lat. Osoba dopuszczająca się stalkingu nazywana jest stalkerem

Powrót na górę strony