Wiadomości

"Nie zgub mnie"

Data publikacji 21.03.2016

Upilnowanie malucha podczas zakupów w hipermarkecie jest trudnym wyzwaniem. W ferworze zakupów opiekunowie często zapominają o bezpieczeństwie swoich pociech. Rodzice zapatrzeni w wystawę lub zajęci wybieraniem produktów, często tracą z oczu swoje pociechy. Natomiast dzieci najczęściej pochłonięte tym co widzą dookoła, oddalają się od swoich rodziców, by po prostu zaspokoić swoją ciekawość. W takich sytuacjach najczęściej dochodzi do zagubienia dziecka.

Co wtedy zrobić? Jak temu zapobiec? - odpowiedź na te oraz inne pytania poznaliśmy podczas happeningu, który w piątek i w niedzielę odbył się w Silesia City Center. 

Projekt jest pomysłem mundurowych Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. To pierwsza tego typu akcja w Polsce, która zwraca uwagę na problem zagubień dzieci w galeriach handlowych.

"Naszą akcję, kierujemy przede wszystkim do rodziców dzieci w wieku od 2 do 7 lat, chcemy pokazać, co zrobić, żeby nie dochodziło do tego typu sytuacji, jak przygotować dziecko na wyprawę do galerii handlowej i jak zachować się w sytuacji, kiedy dojdzie do zdarzenia. Chcemy także przestrzec rodziców przed tym, jakie mogą być konsekwencje ich nieuwagi - mówi sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik z wydziału prewencji katowickiej komendy miejskiej, koordynatorka akcji „Nie zgub mnie”.

Podczas spotkania policjantki z katowickiej prewencji wraz z maskotką policyjną „Sznupkiem” przemierzały teren  centrum handlowego Silesia City Center i przeprowadziły rozmowy edukacyjno - profilaktyczne z rodzicami oraz ich dziećmi. Opiekunom przekazano ulotki poruszające problematykę zagubienia, zaginięcia i porwania dziecka, zawierające zasady bezpieczeństwa pozwalające uniknąć takich sytuacji. W ulotkach zamieszczone zostały także porady, jak zachować się w sytuacji, gdy utracimy z oczu dziecko w centrum handlowym oraz telefony i adresy organizacji zajmujących się pomocą, wsparciem psychologicznym oraz leczeniem traumatycznych przeżyć.

Dzieciom policjantki udzieliły krótkiego instruktażu – "jak zachować się w sytuacji zagubienia”. Maluchy wyposażone zostały w spersonalizowane „bransoletki bezpieczeństwa” z numerem telefonu ich rodzica/opiekuna, a wolontariusze z Fundacji „Podaruj Nadzieję” na stoisku profilaktyczno – animacyjnym malowały twarze maluchów oraz rozdawały im zrobione z balonów zwierzęta.

Akcja „Nie zgub mnie” jest częścią większego projektu profilaktyczno –edukacyjnego „Moc! Na Ty” poświęconemu przeciwdziałaniu przemocy domowej, prostytucji i handlowi ludźmi. Jej organizatorem jest Komenda Miejska Policji w Katowicach, partneruje jej Fundacja „Podaruj Nadzieję”. - W formie happeningu chcemy uwrażliwić rodziców, że dzieci  pozbawione opieki mogą stać się ofiarami przestępstw. Dlatego tak istotne jest szybkie odnalezienie pociechy. - zwraca uwagę koordynator tego projektu - asp. Adrianna Mazur z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

 


 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.57 MB)

Powrót na górę strony