Wiadomości

Policjant pomógł uratować dziecko

Data publikacji 13.02.2016

11 lutego w całej Europie obchodzony był europejski dzień numeru alarmowego 112. Jest to numer, gdzie całodobowo można zwrócić się o pomoc w razie zagrożenia zdrowia i życia, a także mienia. Operatorzy, którzy pracują w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego, są wykwalifikowanymi specjalistami w niesieniu pomocy. Jednym z nich jest asp. Michał Dzierka, policjant zabrzańskiej komendy, który pomógł uratować dwutygodniowe dziecko. Dzięki jego telefonicznym instrukcjom rodzice dziecka przywrócili mu oddech, a karetka dotarł na czas.

Do zdarzenia doszło na początku stycznia 2016 roku. Asp. Michał Dzierka, policjant zabrzańskiej komendy, który w czasie wolnym od służby pracuje w katowickim oddziale WCPR, odebrał telefon alarmowy od zrozpaczonej kobiety. Matka dwutygodniowego dziecka zadzwoniła prosząc o szybką pomoc, bo jej dziecko przestało oddychać. Dziecko zadławiło się pokarmem. Dzięki instrukcjom podawanym przez asp. Dzierkę, kobieta wspólnie z partnerem udrożnili górne drogi oddechowe. Upewniając się, że dziecko oddycha, policjant przekazał informację do Państwowego Ratownictwa Medycznego, które wysłało do dziecka karetkę pogotowia.

Asp. Michał Dzierka, za zgodą przełożonego, w katowickim oddziale WCPR pracuje od listopada 2014 roku. Na co dzień jest policjantem zespołu ds. wykroczeń zabrzańskiej komendy. Wcześniej pracował w wydziale ruchu drogowego. Swoją służbę rozpoczął w 2003 roku. Pracę w WCPR traktuje jako kolejny etap podnoszenia swoich kwalifikacji, które bardzo często wykorzystuje w codziennej służbie. Asp. Dzierka jest również wykwalifikowanym ratownikiem pomocy przedmedycznej. Swój wolny czas poświęca rodzinie i uprawianiu sportu.

Powrót na górę strony