Wiadomości

Piesi i kierowcy w obiektywie kamery

Data publikacji 21.01.2016

Ruchome Stanowisko Dowodzenia było wczoraj wsparciem dla tyskich mundurowych w działaniach prowadzonych na rzecz pieszych. Po zarejestrowaniu wykroczeń, popełnionych wobec nich przez prowadzących pojazdy. Informacje ze stanowiska przekazywane były do znajdujących się w pobliżu patroli. Te z kolei zatrzymywały kierowców naruszających prawo.

Wczoraj patrole ruchu drogowego uczestniczyły w działaniach „Pieszy", których celem było zapobieganie zdarzeniom drogowym z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi przyglądali się zachowaniom kierowców na przejściach dla pieszych. Policjanci w szczególności przyjrzeli się przejściu dla pieszych na ulicy Towarowej, gdzie w grudniu ubiegłego roku doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem dzieci. Po tym zdarzeniu, podczas  lustracji tyskich dróg sprawdzono poprawność oznakowania jezdni oraz przejść dla pieszych. Mundurowi wnioskowali o zmianę infrastruktury drogowej, w celu polepszenia bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego. Przed przejściem pojawiły się pasy akustyczne oraz wprowadzono ograniczenie prędkości do 40 km/h. Uwagę kierujących powinien zwrócić dodatkowy znak „uwaga wypadki”. Rejon przejścia jest również doświetlony, by poprawić widoczność. Przy oznakowaniu przejść dla pieszych zastosowano podwójne wsporniki znaków z elementami odblaskowymi.

Pomimo tego w czasie wczorajszych działań zarejestrowano szereg nieprawidłowych i niebezpiecznych zachowań w tym rejonie. Policjanci odnotowali 8 wykroczeń popełnionych przez kierowców, którzy nieprawidłowo przejeżdżali przez przejścia dla pieszych. Łącznie na terenie Tychów  doszło do 10 tego typu zachowań. Wciąż wiele, bo aż 29 osób zostało przyłapanych na przechodzeniu w miejscu niedozwolonym. Zdarzenia te zostały zarejestrowane przez kamery ruchomego stanowiska dowodzenia (RSD).

RSD to pojazd, z którego można w terenie dowodzić policyjnymi siłami. Samochód wyposażony jest w kamery i sprzęt rejestrujący. Kamery o wysokiej rozdzielczości pozwalają na zarejestrowanie najmniejszych detali. Załoga, pozostając w środku pojazdu, może dyskretnie przyglądać się poczynaniom osób znajdujących się nawet kilkaset metrów dalej. Pojazd ten jest bardzo skutecznym narzędziem w walce z osobami łamiącymi przepisy drogowe.

Pamiętajmy, że oprócz stosowania się do przepisów ruchu drogowego należy przede wszystkim MYŚLEĆ na drodze, nie tylko za siebie, ale również za innych uczestników ruchu drogowego. Kierujący ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Natomiast pieszy powinien upewnić się że pojazd całkowicie się zatrzymał, aby go przepuścić. Bądźmy rozsądni i nie spieszmy się, bo lepiej stracić minutę w życiu, niż życie w minutę... Żadne przepisy, ani też znaki, nie sprawią, że będzie bezpiecznie, jeżeli sami nie będziemy ostrożni!


 


 

  • działania "Pieszy" z wykorzystaniem SRD
  • działania "Pieszy" z wykorzystaniem SRD
  • działania "Pieszy" z wykorzystaniem SRD
  • działania "Pieszy" z wykorzystaniem SRD
  • działania "Pieszy" z wykorzystaniem SRD

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.22 MB)

Powrót na górę strony