"Bezpieczny pieszy - Stop Wariatom Drogowym” - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

"Bezpieczny pieszy - Stop Wariatom Drogowym”

Data publikacji 21.01.2016

Policjanci z chorzowskiej drogówki wraz ze strażnikami miejskimi przeprowadzili działania związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego – "Bezpieczny pieszy - Stop Wariatom Drogowym”. Podczas akcji wsparciem dla funkcjonariuszy było tzw. ruchome stanowisko dowodzenia, dzięki któremu były rejestrowane wykroczenia. Mundurowi rozdawali kierowcom serduszka, które umieszczone w samochodzie mają przypominać o bezpieczeństwie pieszych.

Policjanci z chorzowskiej drogówki oraz strażnicy miejscy przyłączyli się do kampanii społecznej „STOP Wariatom Drogowym”. W trakcie prowadzonych wczoraj działań w rejonie przejść dla pieszych zostały ustawione kamery Ruchomego Stanowiska Dowodzenia, które rejestrowały zachowania kierowców. W przypadku ujawnienia wykroczenia drogowego, które stwarzało zagrożenie dla pieszego, kierujący pojazdem był zatrzymywany do kontroli drogowej na jednym z trzech punktów kontrolnych. Mundurowi we wspólnych patrolach mobilnych zwracali uwagę na kierujących, którzy pozostawiali swoje samochody w rejonie przejść dla pieszych, ograniczając tym samym widoczność dla innych kierowców, jak i samych pieszych.

Policjanci i strażnicy miejscy podczas akcji rozdawali niebieskie serduszka z logo akcji. Umieszczone w samochodzie ma przypominać kierowcy, że osoby bliskie również mogą być pieszymi, dlatego warto zachować ostrożność w trosce o wspólne bezpieczeństwo. O tym mają im przypominać hasła, zapisane na serduszkach:

  • „Nie bądź lwem, kiedy zbliżasz się do zebry”,
  • „Pasy to nie linia mety. Wolniej!”,
  •  „Hamuj przed pasami, nie zwalniaj w uczuciach…”,
  •  „Zebry są pod ochroną. Uważaj na pieszych”,
  •  „Kochanie, ja też czasem bywam na pasach! Uważaj na pieszych!”. 

W działaniach "Bezpieczny pieszy - Stop Wariatom Drogowym” wzięło udział 8 policjantów i 2 strażników miejskich. Mundurowi odnotowali 34 wykroczenia. W większości przypadków kierujący nie ustąpili pierwszeństwa pieszym, a ponadto wyprzedzali na przejściach oraz parkowali tuż przy "pasach". Natomiast 8 pieszych przechodziło przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

  • Policjanci w trakcie działań
  • Policjanci w trakcie działań
  • Zdjęcie z kamery monitoringu

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.54 MB)