Wiadomości

Garażowa kontrabanda zlikwidowana.

Data publikacji 17.12.2015

Katowiccy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy Służby Celnej, zatrzymali trzech mężczyzn, którzy w w jednym z garaży na terenie Bytomia posiadali blisko 3,5 tony tytoniu i krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Wprowadzenie tak znacznej ilości tytoniu do obrotu naraziłoby Skarb Państwa na straty blisko 2 milionów złotych. Za popełniony czyn, zatrzymanym mężczyzną grozi kara nawet 3 lat więzienia, oraz wysoka grzywna.

Policjanci z wydziału do zwalczania przestępczości narkotykowej oraz przestępczości gospodarczej Katowickiej komendy ustalili, że na terenie Bytomia może działać nielegalna przetwórnia tytoniu. Funkcjonariusze, którzy weszli do pomieszczeń gospodarczych na jednej z posesji, zastali działającą tam 1 rozdrabniarkę, która służyła do cięcia liści tytoniu i przerabiania ich na tzw. krajankę, z której wytwarzane są papierosy. W pomieszczeniu funkcjonariusze znaleźli poukładane worki oraz kartony wypełnione zarówno liśćmi tytoniu, jak i gotową do dalszego zastosowania krajanką tytoniową.

Funkcjonariusze zabezpieczyli znaleziony susz i maszyny, jako dowód w sprawie. Wstępne oszacowanie wagi zabezpieczonego suszu i krajanki tytoniowej wyniosło około 3,5 tony. Straty na szkodę Skarbu Państwa niezapłaconej akcyzy i podatku VAT w tej sprawie wyceniono na 2 miliony złotych. 

W momencie wejścia policjantów na posesję w garażu pracowało dwóch mężczyzn. w trakcie, gdy Policjanci wykonywali czynności na teren posesji samochodem dostawczym przyjechał trzeci z mężczyn. Wszyscy zostali natychmiast zatrzymani i trafili do policyjnych cel.

Sprawę prowadzą policjanci z Katowic wspólnie z funkcjonariuszami z Izby Celnej, którzy ustalają skąd mężczyźni mieli tak dużą ilość liści tytoniu, gdzie miała trafić krajanka tytoniowa oraz udział zatrzymanych mężczyzn w przestępczym procederze.

 Zgodnie z kodeksem karno-skarbowym za tego typu czyn grozi wysoka grzywna lub kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

 • Wejście do garażu
  Wejście do garażu
 • worki z krajanką tytoniu
  worki z krajanką tytoniu
 • Maszyna do rozdrabniania tytoniu oraz sterta liściu tytoniu
  Maszyna do rozdrabniania tytoniu oraz sterta liściu tytoniu
 • liście tytoniu
  liście tytoniu
 • Karton z liśćmi tytoniu
  Karton z liśćmi tytoniu
 • sterta liści tytoniu
  sterta liści tytoniu

Film Nielegalna fabryka krajanki tytoniu

Opis filmu: Nielegalna fabryka krajanki tytoniu

Pobierz plik Nielegalna fabryka krajanki tytoniu (format mp4 - rozmiar 14.19 MB)

Powrót na górę strony