Wiadomości

Areszt dla podszywającego się pod funkcjonariuszy, którzy wyłudzili blisko 100 tys. zł

Data publikacji 08.12.2015

Działania bytomskich i katowickich policjantów doprowadziły do zatrzymania 29-latka i jego starszego kolegi. Mężczyźni podejrzani są o oszustwa metodą na tzw. „policjanta”. W ubiegłym miesiącu dwukrotnie oszukali bytomian wyłudzając od nich blisko 100 tys. złotych. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 8 lat więzienia.

W listopadzie bytomscy policjanci otrzymali zgłoszenie od 82 i 81-latka, którzy zawiadomili, że zostali oszukani i stracili łącznie blisko 100 tysięcy złotych. W obu przypadkach działanie oszustów wyglądało podobnie. Dzwonili do mężczyzn, podając się za funkcjonariuszy. Rozmówca opowiadał historię z której wynikało, że rozpracowuje oszustów, którzy okradają konta. Z jego relacji seniorzy wnioskowali, że funkcjonariusze chcą na gorącym uczynku złapać złodziei. Jednak konieczne jest aby wypłacili wszystkie swoje pieniądze i przekazał je osobie, która po nie przyjdzie. Natomiast gotówka trafi na konto monitorowane przez funkcjonariuszy, zapewniał rozmówca. Bytomianie wypłacili łącznie blisko 100 tysięcy złotych, które przekazali zupełnie obcej im osobie. Po kilku godzinach mężczyźni nabierali pewności, że zostali oszukani i zgłaszali się na policję.

Stróże prawa natychmiast po zgłoszeniach rozpoczęli poszukiwania oszustów, informując o zdarzeniu inne jednostki policji. Wspólne działania policjantów z Wydziału Kryminalnego KMP Bytom oraz Wydziału dw z Przestępczością Przeciwko Mieniu KWP Katowice doprowadziły do ustalenia oszustów. Okazali się nimi 29 i 50-latek. Starszy z nich w swoim mieszkaniu miał ponadto narkotyki. Policjanci zabezpieczyli ponad 10 porcji marihuany. Zebrany przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie im zarzutów. Stróże prawa ustalają teraz, czy podejrzani mogli dopuścić się podobnych przestępstw na terenie kraju. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im kara 8 lat więzienia.

  • Podejrzany o oszustwa.
  • Podejrzany o oszustwa.
  • Zabezpieczone narkotyki.

Film Podszywając się pod funkcjonariuszy wyłudzili blisko 100 tys. zł.

Pobierz plik Podszywając się pod funkcjonariuszy wyłudzili blisko 100 tys. zł. (format mp4 - rozmiar 8.51 MB)

Powrót na górę strony