Wiadomości

Konferencja "Bezpieczny, bo widoczny"

Data publikacji 04.09.2015

Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się konferencja prasowa poświęcona akcji społecznej „Bezpieczny, bo widoczny”. Podczas spotkania przedstawiono stan bezpieczeństwa na drogach naszego województwa oraz zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w ramach akcji. W spotkaniu wzięli udział m.in. Adam Małysz i Sebastian Wątroba.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski, a obecnie kierowca rajdowy, Adam Małysz oraz odtwórca jednej z głównych ról serialu „W 11” Sebastian Wątroba. Policjanci ze śląskiej drogówki zaprezentowali dotychczasowe efekty prowadzonej kampanii. Uczestnicy konferencji mogli obejrzeć również prezentację dotyczącą stanu bezpieczeństwa na drogach województwa śląskiego, w tym pieszych uczestników ruchu drogowego oraz klip promujący noszenie odblasków. Następnie Karolina Wirowska - koordynator kampanii „Bezpieczny, bo widoczny” zaprezentowała wyniki badań prowadzonych w ramach akcji.
Z badania tych wynika, że większość osób posiada odblaski (75%), lecz tylko niespełna 14% badanych nosi je zawsze, 19% często, natomiast 27% rzadko i aż 41% nie nosi ich w ogóle.
W tej statystyce najlepiej wypadła wieś (21% nosi zawsze) a najgorzej miasta o wielkości 200-500 tys. (8%) Jeśli chodzi o dzieci, to zawsze nosi odblaski 35%, często 19%, 21% rzadko i 25% nie nosi wcale. Najlepiej w wypadają mali mieszkańcy wsi (46% nosi zawsze) a najgorzej miasta 100-200 tys. (30% nie nosi wcale).

Akcja społeczna „Bezpieczny, bo widoczny” ma za zadanie propagować i uświadamiać, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. To dzięki nim możemy znacznie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Kampania ma przypominać zarówno rodzicom, jak i samym dzieciom o konieczności ich noszenia. Piesi i rowerzyści mają przekonać się, że noszenie odblasków to nie „obciach”, a stylowy, mądry i bezpieczny wybór.
Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa, ale także realna zmiana – pojawienie się na ulicach świecących punkcików oznaczających ŻYCIE! Najnowsza ustawa nakłada obowiązek noszenia odblasków tylko poza obszarem zabudowanym. Należy pamiętać, że powinny one być noszone po zmroku również w mieście. To rozsądna konieczność.

  • uczestnicy konferencji
  • uczestnicy konferencji
  • uczestnicy konferencji
  • uczestnicy konferencji
  • uczestnicy konferencji
  • uczestnicy konferencji
  • uczestnicy konferencji
  • uczestnicy konferencji
  • uczestnicy konferencji
Powrót na górę strony