Wiadomości

Zdobyli słowacki Krywań - 2494 m.n.p.m.

Data publikacji 30.07.2015

Wyprawy górskie to sposób, jaki znaleźli policjanci z Bytomia na spędzanie wolnego czasu, odreagowanie po służbie i integrację swojego środowiska. Grupa mundurowych i cywilów, związana z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji IPA, postanowiła sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Zorganizowali wyjazd w góry, aby zdobyć „świętą” górę dla Słowaków – KRYWAŃ 2494 m.

Bytomscy stróże prawa oraz pracownicy cywilni, związani z Regionem IPA Bytom, Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, postanowili ciekawie i z pożytkiem wykorzystać wolny weekend. Każdy z nich ma różne pasje i zainteresowania. Poza służbą uprawiają różne sporty, odwiedzają siłownie lub trenują sztuki walki. Tym razem postanowili sprawdzić swoją sprawność fizyczną w inny sposób. Zorganizowali wyjazd w góry, a ich celem było zdobycie „świętej” góry Słowaków – Krywań 2494 m.

W wyjeździe wzięło udział 18 osób. Na zgrupowanie wyprawy wybrano małą miejscowość w Słowacji, u podnóża Tatr – Tatranska Strba. Wędrówkę pieszo rozpoczęliśmy ranem od stacji kolejowej Strbskie Pleso ok 7.30. Początek szlaku znajdujemy bez problemu. Żółte tabliczki ze strzałkami znajdują się w widocznych miejscach przy alejkach. Czerwony szlak poprowadził nas wzdłuż brzegów stawu, od którego nazwę wzięła miejscowość. Jezioro jest piątym co do wielkości w Tatrach. Szeroka, wyasfaltowana alejka spacerowa zagłębia się w las. Wznosi się ona łagodnie, niemal niezauważalnie. Idziemy przez wysoki, prześwietlony las, w którym dominują potężne świerki. Szlak przekracza po mostku Furkotny Potok, a potem Biały Wag, który tutaj ma swój początek. Od Magistrali po krótkim odpoczynku skręcamy w prawo szlakiem niebieskim. Początkowo idziemy przez las, potem przez kosodrzewinę - im wyżej, tym jest ona niższa. Trasa ta daje możliwość dokładnego obserwowania zmian pięter roślinności. Powyżej 1600m ścieżka wiedzie łagodnym grzbietem wśród traw i malejących kępek kosodrzewiny. Podejście jest równe i dość monotonne. W końcu szlak przekracza boczne ramię Krywania, odsłania się widok na Wielki Żleb i widać w nim ludzi podchodzących ścieżką zielonym szlakiem od Trzech Studniczek. Oba szlaki łączą się na wysokości 2130m.

Od połączenia szlaków podejście staje się bardziej strome, a teren skalisty. Najtrudniejszy jest końcowy odcinek: pomagając sobie rękami, wspinamy się po stromym stoku, trudno odnaleźć znaki. Nie ma też żadnych łańcuchów, które by się tam z pewnością przydały. Po drodze napotykamy ludzi, którzy już schodzą ze szczytu. Dodatkowym utrudnieniem jest otaczająca nas mgła. Jednak mimo bólu w nogach i zmęczenia, po ponad 4 godzinach góra Krywań 2494 m n.p.m., została zdobyta. Na zmęczonych długim i mozolnym wspinaniem się czekał przepiękny i niewiarygodny widok na tatry. Krywań znajduje się w samym środku Tatr, pomiędzy Tatrami Wysokimi i Zachodnimi, które można stąd podziwiać. Niestety, trochę zakłócony panującymi warunkami atmosferycznymi i okalającymi góry chmurami. Po pamiątkowych zdjęciach i zabraniu sił, czekał wszystkich równie męczący powrót. Drogę powrotną utrudniał nam padający śnieg i mocny boczny wiatr. Topniejący śnieg powodował, że kamienie po których schodziliśmy zrobiły się śliskie. Wszystkim z nas udało się zakończyć trasę bez kontuzji. Wyprawa trwała blisko 10 godzin, podczas których każdy z członków wyprawy musiał zmagać się z własnymi słabościami. Jednak wyraz zadowolenia i szczęścia na twarzy z osiągniętego celu był silniejszy niż zmęczenie i ból, towarzyszący tak męczącemu i wyczerpującemu zdobywaniu szczytu.

Organizatorzy ekspedycji już zapowiedzieli kolejne zdobywanie górskich szczytów.

 • Członkowie wyprawy na postoju
 • Widok na góry
 • Jeden z członków wyprawy spogląda na góry
 • Członkowie wyprawy wspinają się po zboczu góry
 • Widok z góry na jezioro
 • Wspólne zdjęcie członków Regionu IPA Bytom
 • Członkowie wyprawy wchodzą na szczyt góry Krywań
 • Wspólne zdjęcie osób, które weszły na szczyt
 • Górskie widoki
 • Członkowie wyprawy wchodzą do góry
 • Członkowie wyprawy schodzą ze szczytu
 • Widok na tatry

Film Zdobyli słowacki Krywań - 2494 m.n.p.m.

Pobierz plik Zdobyli słowacki Krywań - 2494 m.n.p.m. (format mp4 - rozmiar 30.88 MB)

Powrót na górę strony