Wiadomości

Odznaczenia dla policyjnych emerytów i prezydentów

Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się miła uroczystość. W trakcie VI Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Zarządu Wojewódzkiego w Katowicach wręczone zostały odznaczenia i dyplomy za zasługi i wybitne osiągnięcia. W uroczystości uczestniczył Śląski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Krzysztof Jarosz.

W trakcie dzisiejszego VI Zjazdu Delegatów odbyły się wybory nowego Prezydium Zarządu Wojewódzkiego w Katowicach Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych. Wyłonieni zostali również delegaci na Zjazd Krajowy, gdzie wybrane zostaną nowe władze Stowarzyszenia.

Wcześniej jednak odbyła się miła uroczystość. Za wybitne osiągnięcia dla Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych wyróżnieni odznaczeniami zostali emerytowani policjanci:

  • Ewa Stec;
  • Ireneusz Pukowski;
  • Andrzej Barański;
  • Jacek Jendryszek;
  • Stefan Czerny.

Odznaką Za Zasługi i dyplomem uhonorowany został Prezydent Mysłowic Edward Lasok.

Odznakę Zarządu Wojewódzkiego w Katowicach Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych i dyplom otrzymał natomiast Prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Wszystkim wyróżnionym odznaczenia i dyplomy wręczył Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Henryk Borowiński i Śląski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Krzysztof Jarosz. Na spotkaniu nie zabrakło również przedstawiciela policyjnych związków zawodowych, reprezentowanego przez Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego Dariusza Kowalskiego.

Okres stanu spoczynku jest dla wielu mundurowych szczególnie trudny. Policjantki i policjanci zaczynają wtedy nowy rozdział w swoim życiu. Często nie potrafią się odnaleźć. Chcąc więc zachęcić do podtrzymywania aktywności i starając się udzielić w tym zakresie rad oraz pomocy, w 1992 roku grupa inicjatywna doprowadziła do zarejestrowania ówczesnego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Resortu Spraw Wewnętrznych Rzeczpospolitej Polskiej w Katowicach. Dzisiaj 27 kół terenowych jednoczy ponad 13% ogólnej populacji emerytów i rencistów policyjnych na Śląsku.

Do zadań Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych należy m.in.:

  • udzielanie pomocy emerytom i rencistom oraz członkom ich rodzin w sprawach socjalno-bytowych,
  • organizacja wycieczek krajoznawczych oraz innych form zbiorowego wypoczynku i rekreacji dla swoich członków i ich rodzin,
  • podejmowanie współdziałania z władzami państwowymi i samorządowymi oraz właściwymi organami resortu spraw wewnętrznych, jak również ze związkami zawodowymi policjantów, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, w sprawach istotnych dla środowiska emerytów i rencistów, w szczególności w zakresie wypracowania satysfakcjonujących i możliwych do przyjęcia prawnych rozwiązań systemu emerytalno-rentowego dla byłych funkcjonariuszy i żołnierzy resortu spraw wewnętrznych,
  • współdziałanie z innymi stowarzyszeniami, organizacjami społecznymi, związkami zawodowymi, poza resortowymi organizacjami emerytów i rencistów oraz ich zrzeszeniami, a w miarę potrzeby także z odpowiednimi władzami państwowymi - kompetentnymi organami administracji państwowej i samorządowej,
  • w zależności od potrzeb, współpraca z zagranicznymi i międzynarodowymi wyspecjalizowanymi organizacjami, zajmującymi się sprawami ochrony i obrony praw człowieka,
  • otaczanie opieką mogił oraz miejsc pamięci poległych funkcjonariuszy, żołnierzy resortu spraw wewnętrznych, a gdy zachodzi taka konieczność udzielanie pomocy wdowom, wdowcom i sierotom po poległych, jak i najbliższym po zmarłych członkach Stowarzyszenia.

Do jednych z ważniejszych wydarzeń w historii Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Zarządu Wojewódzkiego w Katowicach będzie niewątpliwie należeć uroczyste nadanie mu Sztandaru. Uroczystość zaplanowana została na lipiec tego roku w Szkole Policji w Katowicach. Wpisze się to w XXV rocznicę powstania Stowarzyszenia.

Powrót na górę strony