COP24
Rozmiar czcionki
- Policyjne podsumowanie zabezpieczenia COP24 Zakończyło się policyjne zabezpieczenie szczytu klimatycznego, który odbywał się w dniach 3-16 grudnia br. Jego zwieńczeniem było przyjęciem tzw. Pakietu katowickiego, który tworzy reguły światowej polityki klimatycznej na najbliższe lata. Zabezpieczenie COP24 było ogromnym wyzwaniem, jakie postawiono przed Policją. Poprzedziły je wielomiesięczne przygotowania i ćwiczenia służb. Nad bezpieczeństwem gości i mieszkańców czuwało około 9 tysięcy policjantów, którzy współpracowali z przedstawicielami innych służb. Nie odnotowaliśmy żadnych poważnych incydentów związanych z zabezpieczeniem.
- Policyjni antyterroryści zabezpieczają COP24 W zapewnieniu bezpieczeństwa podczas trwającego w Katowicach 24 Szczytu Klimatycznego ważną rolę odgrywają policyjni antyterroryści. Ich podstawowym zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Policjanci zajmują się m.in. kontrolą miejsc pobytu uczestników konferencji klimatycznej oraz pojazdów, którymi poruszają się zagraniczne delegacje.
- Komendanci na COP 24 w przeddzień zakończenia szczytu klimatycznego Komendant Główny Policji, wraz z szefem śląskich mundurowych oraz dowódcami zabezpieczenia COP24, spotkali się dzisiaj z Prezydentem RP i Ministrem Środowiska, a także organizatorami szczytu klimatycznego w strefie zarządzanej od kilkunastu dni przez ONZ. Komendanci ocenili również i wstępnie podsumowali pracę policjantów uczestniczących w tym wydarzeniu. Podziękowali i przekazali wszystkim mundurowym słowa uznania za wzorowo pełnioną służbę, szczególnie w czasie ostatnich kilku tygodni.
- Zabezpieczają i pomagają Policjanci zabezpieczający COP24 pomagają mieszkańcom oraz gościom zza granicy w kłopotliwych zdarzeniach życia codziennego. Problemowe sytuacje są uciążliwe zwłaszcza dla cudzoziemców przebywających w obcym kraju. Osoby te mogą liczyć na zaangażowanie i wsparcie mundurowych. Przekonała się o tym obywatelka Indii, która zgubiła telefon komórkowy oraz mieszkanka Kolumbii, która poszukiwała swojego dziecka i jego opiekunki. W obu przypadkach szybkie działanie policjantów doprowadziło do rozwiązania niepokojących sytuacji.
- Policjanci zapewniają bezpieczeństwo na lotnisku Katowice-Pyrzowice podczas COP24 Międzynarodowy Port Lotniczy w Katowicach-Pyrzowicach jest regionalnym portem lotniczym dla całego województwa śląskiego. To właśnie tu przylatuje większość zaproszonych na COP 24 polityków i reprezentantów organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu. W tak ważnym miejscu codziennie policjanci dbają o bezpieczeństwo podróżnych.
- Odpowiedź na nieprawdziwe informacje pojawiające się na temat wczorajszego marszu W odpowiedzi na nieprawdziwe doniesienia medialne informujemy, że wczorajszy marsz klimatyczny nie został przerwany przez mundurowych. To organizatorzy wydarzenia zdecydowali o jego zakończeniu. W chwili gdy uczestnicy manifestacji przerwali marsz, policjanci z Zespołu Antykonfliktowego Policji poprzez dialog wielokrotnie przekonywali uczestników do kontynuowania go. Policjanci w żadnym stopniu nie wpływali na decyzję o jego zakończeniu.
- Pomoc przyszła na czas 27-letnia Belgijka zasłabła podczas „Marszu dla Klimatu”. Zauważyli to policjanci, którzy wyprowadzili kobietę z tłumu i udzielili pomocy. Jej życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
- Zabezpieczenie "Marszu dla klimatu" Policjanci zabezpieczali przemarsz około 3 tys. uczestników "Marszu dla Klimatu", który dzisiaj przeszedł ulicami Katowic. Wydarzenie było dużym wyzwaniem dla mundurowych, którzy dbali o bezpieczeństwo zarówno uczestników jak i mieszkańców miasta. Podczas marszu doszło do kilku incydentów, które szybko były rozwiązywane przez policjantów. Trzech agresywnych mężczyzn zostało zatrzymanych w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariuszy zabezpieczających przedsięwzięcie.
- W Katowicach obowiązuje czasowy zakaz udziału w zgromadzeniach spontanicznych Przypominamy, że na terenie Katowic do dnia 16 grudnia obowiązuje czasowy zakaz udziału w zgromadzeniach spontanicznych. Obostrzenie to wynika z przepisów specustawy w sprawie Szczytu Klimatycznego COP24 i ma na celu zapewnienie bezpieczeństw przebiegu Konferencji ONZ w Katowicach. Udział w takim zgromadzeniu może narazić jego uczestników na konsekwencje prawne.
- Z powietrza zabezpieczają COP 24 Od 1 grudnia w związku z zabezpieczeniem szczytu klimatycznego COP 24 nad aglomeracją śląską obowiązuje całkowity zakaz cywilnych lotów statków powietrznych. Przestrzeń powietrzną patrolują policyjne śmigłowce. Podczas jednego z powietrznych patroli policjantom towarzyszyła ekipa telewizyjna TVN 24 i redakcja Gazety Wyborczej.