Bezpieczeństwo pieszych 2020

Seniorze, dbaj o siebie także podczas zakupów

Torby obszyte odblaskowym pasem trafiły właśnie do seniorów z powiatu rybnickiego. Ich pozyskanie było możliwe dzięki współpracy katowickiej Komendy Wojewódzkiej Policji i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tylko w tym roku na śląskich drogach zginęło aż 49 pieszych, wśród których 34 to osoby powyżej 60 roku życia.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku spotkali się z seniorami z powiatu rybnickiego, którzy w wyznaczonych dla nich godzinach robili akurat zakupy. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w dni powszednie w godzinach od 10 do 12 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i punktach pocztowych zakupów dokonywać mogą wyłącznie osoby, które ukończyły 60 lat.

Seniorom, którzy przyszli w wyznaczonej porze na zakupy, mundurowi wręczyli praktyczne, odblaskowe torby. Pieszy, który po zmroku będzie miał ze sobą taką torbę, będzie widoczny dla kierowcy zbliżającego się pojazdu z odległości ponad 150 metrów, podczas gdy osoba bez jakiegokolwiek odblasku zostanie dostrzeżona z zaledwie 20 – 30 metrów. 
Podczas rozmów, które stróże prawa przeprowadzili z osobami z tej grupy wiekowej okazało się, że w przeważającej ilości nie zdawały sobie sprawy z tego, że statystycznie to właśnie piesi powyżej 60 roku życia giną w wypadkach częściej.

Na rybnickich drogach w tym roku doszło do ponad 30 zdarzeń z udziałem pieszych, w których zginęły 3 osoby. Dlatego też śląska drogówka w sposób szczególny zwraca uwagę na poprawę bezpieczeństwa pieszych seniorów na naszych drogach.

  • Umundurowany policjant rozmawia z kobietą, której wręczył odblaskową torbę. W tle policyjny radiowóz
  • Umundurowany policjant rozmawia na chodniku z kobietą, której wręczył odblaskową torbę. W tle policyjny radiowóz
  • Umundurowany policjant rozmawia przy radiowozie z kobietą, której wręczył odblaskową torbę.
  • Umundurowana policjantka wręcza mężczyźnie odblaskową torbę.
  • Umundurowany policjant wręcza mężczyźnie odblaskową torbę. Obok nich, niedaleko policyjnego radiowozu stoi operator kamery, który nagrywa materiał wideo dla telewizji.
  • Umundurowany policjant wręcza mężczyźnie odblaskową torbę.
  • Umundurowana policjanta stoi przy radiowozie z odblaskowymi torbami dla seniorów.
  • Policjant wręczył kobiecie odblaskową torbę. Pani ogląda otrzymany gadżet. W tle znak informacyjny z napisem Chwałowice.
  • Umundurowany policjant trzyma w dłoniach odblaskową torbę, na której widnieje napis bezpieczny pieszy, razem bezpieczniej.
Powrót na górę strony