Warsztaty w II Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Ligonia w Chorzowie
W dniu 11 marca 2010 roku w ramach II Chorzowskiego Festiwalu Nauki, na zaproszenie i przy współpracy z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, f-sze Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach brali udział w warsztatach dotyczących bezpieczeństwa
W dniu 11 marca 2010 roku w ramach II Chorzowskiego Festiwalu Nauki, na zaproszenie i przy współpracy z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, f-sze Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach brali udział w warsztatach dotyczących bezpieczeństwa, które odbyły się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Ligonia, przy ulicy 3-go Maja w Chorzowie. Podczas zajęć omówiono następujące zagadnienia:
- Zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zachowania pieszych;
- Skutki wypadków samochodowych;
- Zabezpieczenia imprez masowych. Szyki policyjne;
- Odpowiedzialność karna nieletnich;
- Techniki zabezpieczenia śladów kryminalistycznych.
Zwrócono szczególną uwagę na bezpieczeństwo niechronionych użytkowników ruchu drogowego, którymi są między innymi piesi i rowerzyści. Omówiono konsekwencje kolizji i wypadków drogowych – wykorzystano również specjalistyczny symulator, dzięki któremu uczestnicy warsztatów sami mogli się przekonać – co dzieje się z kierowcą lub pasażerem gdy dochodzi do zdarzenia drogowego. Poruszono również kwestię prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub narkotyków – dzięki specjalnym okularom – chętni zobaczyli, jak bardzo wpływa obecność powyższych środków na koordynację ruchową oraz ocenę sytuacji na przykład odległości od poprzedzającego pojazdu.
Dzięki współpracy z funkcjonariuszami Oddziałów Prewencji Policji w Katowicach – podczas warsztatów pokazano przykładowe szyki policyjne, które są wykorzystywane między innymi podczas zabezpieczenia imprez masowych.
Po ich zakończeniu wywiązała się interesująca dyskusja, podczas której obecni funkcjonariusze policji chętnie dzielili się swoimi uwagami i spostrzeżeniami oraz odpowiadali na liczne pytania zgromadzonych uczestników.
Wszystkie wyżej wymienione działania odbyły się w ramach trwającej kampanii „RATUJMY KAŻDEGO – ROK PIESZEGO – KOLEJNY KROK”.