Nie Reagujesz - Akceptujesz!

Z 4 promilami za kierownicą. Zareagował inny kierowca

Data publikacji 21.12.2021

Dużą odpowiedzialnością wykazał się kierowca, który widząc jadący od krawędzi do krawędzi pasa jezdni samochód, zareagował i udaremnił dalszą jazdę pijanej kobiecie. Podejrzenia kierowcy były słuszne. 48-latka wsiadła za kółko mając... 4 promile alkoholu w organizmie. Przypominamy! Już nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na czas reakcji kierowcy. Piłeś – nie jedź!

Wczoraj po godzinie 14:00 policjanci z zawierciańskiej drogówki otrzymali informację o ujęciu nietrzeźwej kierującej na terenie gminy Włodowice. Zdarzenie zgłosił inny kierowca, który widząc tor jazdy poruszającego się przed nim citroena, podejrzewał, że kierująca nim osoba może być pijana. Samochód jechał od krawędzi do krawędzi pasa. Zgłaszający wyprzedził citroena i uniemożliwił siedzącej za kierownicą kobiecie dalszą jazdę. Kierująca próbowała przekonać mężczyznę, że jest trzeźwa, jednak ten postanowił zgłosić całą sytuację. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości 48-latki wykazało 4 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy. Dzięki reakcji 30-latka nie doszło do tragedii na drodze.

Apelujemy do kierowców o trzeźwość za kierownicą, a do wszystkich uczestników ruchu drogowego o reagowanie na nietrzeźwych kierowców. Dzięki reakcji na takie zachowania być może ktoś wciąż będzie żyć, w końcu alkohol i kierownica to śmiertelne połączenie!

Piłeś – nie jedź! Już nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na czas reakcji kierowcy.

  • Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art. 178a §1 Kodeksu karnego, za które przewidziana jest kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowca musi liczyć się też z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów nie krótszy niż 3 lata oraz obligatoryjną karą finansową na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych

  • Za kolejne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, sąd orzeka nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości co najmniej 10 tys. złotych. Poza karą wymierzaną przez Sąd sprawcy nie mogą liczyć także na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela. Niejednokrotnie z własnej kieszeni, pokrywają spowodowane przez siebie szkody.

  • Kierowca, który spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znajdując się co najmniej w stanie po użyciu alkoholu musi liczyć się z konsekwencjami takimi, jak kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Powrót na górę strony