Akcje i Kampanie Społeczne

Moje Bezpieczne(?) Dziecko

 

 

Co zagraża naszym dzieciom? Czy Moje Dziecko jest Bezpieczne? Po czym poznam, że dzieje się coś niedobrego? Jak mam się zachować gdy zauważę, że dziecku stała się krzywda? Gdzie mam szukać pomocy? Co mogę zrobić, żeby moje dziecko było bezpieczne? - te i inne pytania rodziców, opiekunów, pedagogów były inspiracją do podjęcia przez nas tematu najpoważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa dzieci. Skala zagrożeń jest duża, a świadomość problemu wciąż zbyt mała. Skala zagrożeń jest duża, a świadomość problemu wciąż zbyt mała.

Wydział Prewencji KWP w Katowicach przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno - Edukacyjnym Metis od 2016 realizuje kampanię społeczną pt. „Moje Bezpieczne(?) Dziecko”, kierowaną do osób dorosłych (nauczycieli, opiekunów prawnych), a następnie za ich pośrednictwem do dzieci. Jej zasadniczym celem jest ograniczenie najpoważniejszych zagrożeń dla najmłodszych tak ze strony osób dorosłych jak i samych rówieśników. Dotychczas skupiono się na przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, handlu ludźmi, pornografii dziecięcej oraz cyberprzestrzeni.

W związku z dużym zainteresowaniem środowiska oświatowego przedmiotową kampanią, w ramach współpracy z ROM-E Metis zdecydowano o jej dalszej kontynuacji w latach 2019 – 2021 i rozszerzeniu o kolejny obszar tematyczny poświęcony zagadnieniom związanym ze zdarzeniami motywowanymi nienawiścią i uprzedzeniami oraz wynikającymi z tego konsekwencjami i zagrożeniami dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Determinantami nowego kierunku jest m.in. szereg badań i raportów wskazujących na powszechny kontakt dzieci i młodzieży z hejtem, mową nienawiści oraz agresją, a także priorytety jakimi kieruje się tak śląska Policja, jak i Regionalny Ośrodek Metodyczno - Edukacyjnego Metis.

Kampania ma docelowo dwóch odbiorców – odbiorca pośredni: nauczyciel, rodzic/opiekun dziecka oraz odbiorca ostateczny: dziecko.

Nasz przekaz kierujemy do nauczycieli, wychowawców, pedagogów pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkół podstawowych. Równie istotnymi odbiorcami naszych działań są rodzice/opiekunowie prawni, a także inne osoby, które mają kontakt z dzieckiem z racji wykonywanego zawodu. Jednocześnie przygotowane zostały materiały, które kierowane są do dzieci.

 


Powrót na górę strony