Wiadomości

Śląscy policjanci na Ukrainie

Data publikacji 16.12.2009

Śląscy policjanci przebywali niedawno na Ukrainie, gdzie razem z kolegami z donieckiej Milicji zajmowali się problemem zapewnienia bezpieczeństwa imprez masowych. Projekt mający na celu wymianę wiedzy i wzajemnych doświadczeń jest niezwykle istotny, gdyż oba kraje będą gospodarzami EURO 2012.

Śląscy policjanci przebywali niedawno na Ukrainie, gdzie razem z kolegami z donieckiej Milicji zajmowali się problemem zapewnienia bezpieczeństwa imprez masowych. Projekt mający na celu wymianę wiedzy i wzajemnych doświadczeń jest niezwykle istotny, gdyż oba kraje będą gospodarzami EURO 2012. 
W dniach 29 11 2009 – 05 12 2009 delegacja policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach udała się z wizytą do Obwodu Donieckiego na Ukrainie i tamtejszej komendy wojewódzkiej Milicji.  Wizyta była efektem projektu Wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy jednostkami Policji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa podczas organizacji imprez masowych. Akronim - Bezpieczeństwo Imprez Masowych finansowany z programu polskiej pomocy MSZ w 2009 r. pozwolił na udział tutejszej jednostki Policji oraz Zarządu Głównego MSW Obwodu Donieckiego na Ukrainie i kontynuowanie policyjnej współpracy między naszymi regionami w oparciu o podpisany w 2008 r. „Protokół o współpracy”. Przedsięwzięcie jest uzupełnieniem już podjętych w 2008 r. inicjatyw oraz propozycją adaptacji sprawdzonych na terenie Unii Europejskiej rozwiązań i standardów działań podejmowanych przez siły Policji, a w szczególności rozwiązywania i zapobiegania problemom chuligaństwa na stadionach Europy. Doświadczenia policjantów ze Śląska zdobyte w trakcie współpracy z policyjnymi formacjami działającymi w krajach będących długoletnimi członkami Unii Europejskiej: Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, jak również te nabyte w instytucjach unijnych podczas realizowanych projektów organizowanych na szczeblu centralnym oraz regionalnym są ilościowym i jakościowym zbiorem policyjnej wiedzy stanowiącym dorobek instytucji - Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Bezpośrednia współpraca jest również niepowtarzalną szansą rozwoju zawodowego beneficjentów, przyczynia się do wzbogacenia przekazywanej wiedzy podczas organizowanych szkoleń oraz innych przedsięwzięć towarzyszących: odpraw służbowych, konferencji itp. Realizacja projektu wiąże się więc z bezpośrednim i pośrednim transferem kompetencji o określonej jakości, zgodnym z kierunkiem postępującej integracji europejskiej. W projekcie w wizytach na terenie województwa śląskiego uczestniczyli również przedstawiciele Milicji z miast - organizatorów Euro 2012- z Charkowa, Lwowa i Kijowa, co okazało się elementem podnoszącym zasięg oddziaływania projektu i transferu wiedzy na inne jednostki Milicji ukraińskiej. 
Celem zasadniczym współpracy pomiędzy komendami jest zbliżenie międzynarodowych standardów pracy Policji i kontynuacja współpracy pomiędzy służbami policyjnymi Polski i Ukrainy, w tym szczególnie współpracujących regionów śląskiego i donieckiego, poprzez realizację form dydaktycznych wizyt i wymiany doświadczeń oraz warsztatów na terenie Śląska i Obwodu Donieckiego, poświęconych podniesieniu kompetencji w związku z: -zapewnianiem bezpieczeństwa i zabezpieczaniem imprez masowych, -przygotowaniem do działań w razie zaistnienia zagrożenia terrorystycznego, -rozwojem obszarów partnerskiej policyjnej współpracy, Przygotowanie Milicji i Policji do działań ułatwiających spełnienie wymaganych wobec tej formacji kryteriów, zgodnie z treścią dorobku prawnego obowiązującego w „Trzecim Filarze” Unii Europejskiej, będzie osiągany poprzez bezpośrednią wymianę doświadczeń policjantów z przedstawicielami Milicji ukraińskiej. Możliwość poruszenia zawodowych problemów, korzystanie z doświadczeń policji Europy Zachodniej oraz ekspertów Policji to znakomita pomoc dla kadry kierowniczej, odpowiedzialnej za zarządzanie milicjantami, pełniącymi służbę na rzecz prawie 5 mln mieszkańców Obwodu Donieckiego. Możliwość bezpośredniej oceny poziomu bezpieczeństwa obiektu Stadionu Donbas Arena na terenie Doniecka określanego jako jeden z najbardziej nowoczesnych stadionów w Europie, delegacja uczestniczyła w meczu Shahtara Donieck z belgijskim FC Bruge w dniu 03 12 2009 jest niewątpliwie wartością i pozyskaną wiedzą Policji o przygotowaniu obiektów sportowych do imprezy masowej EURO 2012. Wymiana wiedzy i sprawdzenie w działaniu elementów stosowanej taktyki i techniki Policji i Milicji pozwala również na wzrost kompetencji beneficjentów. Cele te mają strategiczne znaczenie w świetle powierzonej Polsce i Ukrainie organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w roku 2012.
Zbliżenie międzynarodowych standardów pracy Policji i Milicji i wzrost kompetencji beneficjentów policjantów i milicjantów nastąpi dzięki wymianie policyjnej wiedzy i doświadczeń kadry i ekspertów w obszarach: -poprawy dostępu do skutecznych rozwiązań organizacyjnych i pragmatyki stosowanej w państwach Unii Europejskiej podczas organizacji i zabezpieczania wydarzeń piłkarskich i imprez o charakterze masowym, -organizacji imprez masowych, -odpowiedzialności organizatora i roli Policji w zabezpieczaniu imprezy masowej, -zwalczaniu chuligaństwa na stadionach, -poznaniu nowoczesnej infrastruktury sportowej służącej zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego, -parki kibica - organizacja, zarządzanie bezpieczeństwem dużych zgromadzeń kibiców obcojęzycznych, -wprowadzaniu nowoczesnych form monitorowania zachowań kibiców przed, w trakcie i po meczu, -realizacja elementów rozpoznania środowiska pseudokibiców, różnic w uregulowaniach prawnych oraz przepisach wewnętrznych Policji polskiej i Milicji ukraińskiej, -poznaniu działania struktur przestępczych w środowiskach pseudokibiców, występujących powiązania i antagonizmach, -analiza kryminalna jako wiążący element wykrywczo – rozpoznawczy w prowadzonych postępowaniach oraz działaniach operacyjnych, -prowadzenie postępowań przygotowawczych w przypadkach naruszeń porządku i bezp. publ. w trakcie trwania imprez masowych, -współpraca wewnętrzna i wymiana informacji pomiędzy jednostkami Policji związku z zabezpieczeniem imprez i na potrzeby prowadzonego rozpoznania środowisk pseudokibiców, -podniesienie kwalifikacji w zakresie wykorzystania oprogramowania służącego wymianie informacji - koncepcja działania i zakres wykorzystania Elektronicznej Książki Służby Dyżurnego (EKSD), -kierunki i źródła wiedzy o konkretnych działaniach i wykorzystaniu instrumentów finansowych, (matryca logiczna, cykle życia projektu, aplikacja - praca on-line, realizacja, rozliczanie projektu) mogących stanowić szczególne wsparcie Milicji. 
Zobacz foto z wizyty na stronie ukraińskiego MSW
Zobacz foto z wizyty na stronie Milicji z Doniecka

 

 

Powrót na górę strony