Wiadomości

Szkolenie dla kadry kierowniczej prewencji: Działania wobec nieletnich i funkcjonowanie PdOZ

Data publikacji 22.05.2025

20 maja odbyło się specjalistyczne szkolenie zorganizowane przez Wydział Konwojowy i Policji Sądowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W spotkaniu uczestniczyli naczelnicy i zastępcy naczelników wydziałów prewencji komend miejskich i powiatowych województwa śląskiego, nadzorujący pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz komórki ds. nieletnich. Szkolenie miało na celu pogłębienie wiedzy i wymianę doświadczeń w zakresie pracy z osobami nieletnimi oraz właściwego funkcjonowania policyjnych pomieszczeń prawnej izolacji.

Uczestnicy szkolenia skupili się na praktycznych aspektach postępowania wobec nieletnich, którzy z różnych przyczyn trafiają do Policyjnych Izb Dziecka. Komisarz Paulina Kamionka omówiła prawidłowe procedury zatrzymywania i umieszczania nieletnich w tych placówkach, zwracając uwagę na zgodność działań z obowiązującymi przepisami oraz odpowiedzialność funkcjonariuszy. Nadkomisarz Adrian Grzybek przybliżył zagadnienia związane z przyczynami wydarzeń nadzwyczajnych w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych oraz metody prawidłowego przyjmowania, przekazywania, wydawania i zwalniania osób umieszczonych w PdOZ.

W gronie zaproszonych prelegentów znalazła się m.in. sędzia Izabela Kuczera-Fatyga, Wiceprezes Sądu Rejonowego Katowice-Zachód, która przedstawiła podstawy prawne i zasadność nakazów doprowadzenia oraz postanowień sądowych wobec nieletnich, zgodnie z ustawą z 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Asp. Iwona Dubaj z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KWP w Katowicach omówiła metody i formy prowadzenia poszukiwań opiekuńczych. Z kolei dyrektor Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Pszczynie-Łące, Maciej Paź, przybliżył specyfikę funkcjonowania swojej placówki w kontekście nowych środków wychowawczych, wskazując na różnice między jego ośrodkiem a innymi instytucjami resocjalizacyjnymi.

Poruszone zagadnienia dotyczyły również prawidłowego prowadzenia rejestracji poszukiwań opiekuńczych w systemie KSIP, podstaw prawnych wydawanych decyzji sądowych, przyczyn powstawania incydentów w PdOZ oraz praktycznych aspektów wykonywania obowiązków służbowych przez policjantów. Ważnym elementem szkolenia była otwarta dyskusja, w trakcie której uczestnicy wymieniali się doświadczeniami w relacjach Policja–sądy rodzinne oraz omawiali problemy napotykane w codziennej pracy służbowej.

W drugiej części szkolenia specjalista Zespołu ds. Organizacji Służby WKIPS KWP w Katowicach wskazał najczęstsze błędy popełniane przez funkcjonariuszy podczas pełnienia służby oraz przedstawił dobre praktyki w zakresie nadzoru, jaki sprawują naczelnicy i ich zastępcy nad funkcjonowaniem PdOZ w jednostkach terenowych.

Szkolenie stanowiło ważny krok w kierunku podnoszenia kompetencji zawodowych policjantów oraz skutecznego, zgodnego z prawem i etycznego działania wobec osób nieletnich oraz w sytuacjach związanych z wykonywaniem zadań w policyjnych pomieszczeniach prawnej izolacji.

Powrót na górę strony