Wiadomości

Znęcała się nad swoim psem - usłyszała zarzuty

Data publikacji 19.02.2025

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej prowadzili postępowanie w sprawie znęcania się nad psem. O złych warunkach bytowych zwierzęcia powiadomiła mieszkanka, której nie był obojętny jego los. 51-letnia mieszkanka Wodzisławia Śląskiego usłyszała zarzut, akt oskarżenia trafił właśnie do sądu. Kobiecie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą otrzymali zgłoszenie o złych warunkach bytowych, w jakich trzymany jest pies. Pies miał być trzymany w klatce, dodatkowo na łańcuchu, często miał nie mieć wody ani jedzenia. Mieszkanka Wodzisławia Śląskiego, której los tego psa nie był obojętny, zgłosiła tą sprawę do Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt, który z kolei korespondencję przesłał do wodzisławskiej Policji.

Na podstawie zgłoszenia, wspólnie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii policjanci przeprowadzili kontrolę warunków bytowania wskazanego psa. Weterynarz potwierdził, że zwierzę jest trzymane w niewłaściwych warunkach, nie stwierdził jednak podstawy do interwencyjnego odbioru psa. Skierował natomiast wniosek do urzędu o jego odebranie właścicielce.

51-letnia wodzisławianka usłyszała zarzut znęcania się nad swoim psem. W tej sprawie policjanci skierowali akt oskarżenia do sądu.

Ustawa o ochronie zwierząt wskazuje, że osoba popełniająca przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Pamiętajmy, że zwierzę samo nie powie, ze dzieje mu się krzywda, jest zależny od wrażliwości człowieka. Policjanci apelują, reaguj na krzywdę zwierząt.

Jeśli posiadasz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt poprzez m.in. ich torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach, oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem to skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty e-mail: przestepstwa-gospodarcze@ka.policja.gov.pl.

Możesz również skorzystać z internetowego narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem którego istnieje możliwość wskazania obszaru, na którym m.in. uprawiane jest kłusownictwo, niszczona jest zieleń lub organizowana jest nielegalna wycinka drzew. Katalog zgłoszeń jest bardzo rozbudowany, dlatego zachęcamy, by skorzystać również z takiej formy przekazywania nam swoich podejrzeń o zabronionych czynach popełnianych przeciwko zwierzętom i środowisku.

 

Powrót na górę strony