Wiadomości

Szkolenie policjantów zespołu antykonfliktowego z RPO

Data publikacji 22.12.2024

W siedzibie śląskiej Policji odbyło się szkolenie policjantów wchodzących w skład Zespołu Antykonfliktowego KWP w Katowicach z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Pełnomocnik Terenowy RPO w Katowicach dr Aleksandra Wentkowska poruszyła z policjantami kwestie szeroko rozumianej ochrony praw człowieka. Podczas spotkania policjanci rozmawiali z panią pełnomocnik o różnych sytuacjach z którymi spotkali się podczas służb w czasie zgromadzeń i zastosowanych procedurach.

Policjanci Zespołu Antykonfliktowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wzięli udział w szkoleniu prowadzonym przez Aleksandrę Wentkowską, Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich.
Spotkanie, które odbyło się pod przewodnictwem Zastępcy Naczelnika Wydziału Sztab Policji, podinspektora Piotra Chroboka, było poświęcone szeroko rozumianej tematyce ochrony praw człowieka.

Podczas szkolenia omówiono kluczowe zagadnienia związane z prawami obywatelskimi oraz sposoby ich ochrony w codziennej pracy funkcjonariuszy.
Pani pełnomocnik podzieliła się swoimi doświadczeniami w pracy z obywatelami, akcentując wagę troski o ich prawa i potrzeby.
W trakcie spotkania swoje praktyczne doświadczenia przedstawili również policjanci zespołu nntykonfliktowego, którzy na co dzień pełnią służbę podczas zgromadzeń publicznych i innych wydarzeń.

Głównym zadaniem zespołu antykonfliktowego jest łagodzenie napięć, pośredniczenie w pokojowym rozwiązywaniu konfliktów oraz prowadzenie rozmów, które mają na celu tonowanie emocji podczas różnych wydarzeń. 
Stróże prawa wcodzący w skład zespołu, to wybrani i odpowiednio przeszkoleni funkcjonariusze z różnych jednostek naszego województwa.
Praca tych policjantów jest niezwykle istotna w sytuacjach, gdy wydarzenia publiczne mogą generować napięcia wśród uczestników czy demonstrantów.

Spotkanie było okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz omówienia procedur i wypracowania sprawdzonych, kompromisowych rozwiązań, które można zastosować w codziennej służbie.
Takie inicjatywy są niezwykle cenne, ponieważ pozwalają nie tylko na doskonalenie umiejętności, ale także na budowanie współpracy między instytucjami na rzecz ochrony praw człowieka.

Powrót na górę strony