Wiadomości

Debata "Stop przemocy - przemoc domowa"

Data publikacji 30.11.2024

Debata "Stop przemocy- przemoc domowa" miała na celu wymianę wzajemnych doświadczeń oraz omówienie zjawiska przemocy domowej z różnych perspektyw. Zaproszeni prelegenci przedstawili uczestnikom problematykę przemocy domowej z punktu instytucji, którą reprezentowali oraz współpracy, jaka istnieje pomiędzy podmiotami. Oprócz przemocy zachodzącej w czterech ścianach dyskusja rozwinęła się również na temat przemocy rówieśniczej oraz tej popełnianej w cyberprzestrzeni.

Celem debaty "Stop przemocy- przemoc domowa", która odbyła się w czwartek 28 listopada o ogdzinie 17.00 w budynku należącym do MOPS przy ul. Wróblewskiego 10, było zwrócenie uwagi na problematykę przemocy w rodzinie i uświadomienie jej ofiarom, że w naszym mieście funkcjonuje szereg instytucji, które niosą im wparcie i pomoc, a umocowania prawne stoją po ich stronie.
Z drugiej strony ważnym aspektem tej debaty było skłonienie świadków przemocy domowej do reagowania, niepozostawania obojętnym i rozpoznawania typowych symptomów związku przemocowego czy takiej relacji. 
Pamiętać musimy, że przemoc domowa nie występuje jedynie na płaszczyźnie mąż-żona, partner-partnerka, ale także rodzic-małoletni czy rodzic-pełnoletnie dziecko. Debata miała także pomóc ofiarom w uwolnieniu się od swojego oprawcy i nakierować, jakie mogą poczynić ku temu kroki. Nawet jeśli nie zdecydują się na to teraz, ważne jest by pamiętały, że muszą skrupulatnie zbierać dowody, ponieważ bez nich bardzo trudno będzie udowodnić przemoc, która dzieje się w 4 ścianach.

Uczestnicy zostali przywitani przez Komendanta Miejskiego Policji w Siemianowicach Śląskich insp. Waldemara Wierzyckiego, który podkreślił, że jest bardzo zadowolony z ukierunkowania debaty na tematyką przemocową, ponieważ przedsięwzięć związanych z przemocą nigdy nie jest za dużo i powinny one być nagłaśniane, aby ofiary wiedziały, że mają wsparcie w walce z oprawcami. Następnie prowadzący debatę asp. Arkadiusz Lasyk przedstawił jej harmonogram i przedstawił prelegentów.

Pierwsza głos zabrała oficer prasowa KMP w Siemianowicach Śląskich nadkom. Tatiana Lukoszek, która przybliżyła strukturę jednostki i zachęciła do odwiedzania strony internetowej siemianowickiej Policji oraz Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie. Z zawartych w tych miejscach informacji można dowiedzieć się, co dzieje się w mieście.
Szczególnie przydatnymi są wiadomości dotyczące metod, którymi posługują się oszuści bądź zasad szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Policjantka opowiedziała, jak ważne jest reagowanie i zgłaszanie niewłaściwych zachowań, które czasami nie są nawet przestępstwem, ale w dłuższej perspektywie mogą się w nie przeistoczyć bądź stanowić poważne zagrożenie dla danej osoby. 

Następnie Kierownik II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Agnieszka Domienik-Koza przedstawiła, jaka jest rola kuratora w procesie wsparcia rodziny oraz jaki jest zakres kompetencji kuratorów. Podkreśliła, że bardzo ważne jest to, aby służby oraz instutucje utrzymywały bieżący kontakt, wzajemnie przekazywały sobie informacje, nie ograniczając się jedynie do tego, aby działać według algorytmów i zakresów swoich czynności.
Każdy podmiot postrzega dany problem ze swojej perspektywy, a przecież chodzi o to, aby podejmować działania wspólnie i wyprzedzać niepożądane sytuacje. O tym, jak przebiega reagowanie na przemoc domową przez zespół interdyscyplinarny, opowiedziała Katarzyna Farat, która jest Kierownikeim Zespołu ds. Przemocy MOPS w Siemianowicach Śląskich. Zwróciła uwagę, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się programy ukierunkowane na pracę ze sprawcą przemocy domowej.

Po jej wystąpieniu głos zabrała psycholog z Ośrodka Interwencji Kryzysowej Joanna Maj. Prelegentka przybliżyła, jakie formy pomocy może uzyskać ofiara dotknięta przemocą domową. Walka w pojedynkę z przemocą domową jest trudna, dlatego warto przełamać wstyd i milczenie oraz skorzystać ze wsparcia indywidualnego bądź grupowego.
Na koniec debaty dzielnicowy sierż. Rafał Rafalski omówił, jakie środki już na etapie interwencji Policji można przedsięwziąć, aby zapewnić bezpieczeństwo osobie dotkniętej przemocą. Niewątpliwie należą do nich nakaz opuszczenia mieszkania, zakaz zbliżania się oraz zakaz kontaktowania się.
W porównaniu do ubiegłego roku nastąpił wzrost zastosowania tych środków na terenie Siemianowic Śląskich.

Następnie był czas na rozmowy z uczestnikami debaty. Wymiana spostrzeżeń przeniosła się na tematykę przemocy rówieśniczej oraz tej stosowanej przez młodych ludzi w internecie. Każdy otrzymał ulotki, w których były zawarte informacje, między innymi, gdzie można znaleźć pomoc, jeśli doświadcza się przemocy.
Słodki poczęstunek zapewniło Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych z Koła nr 31 w Siemianowicach Śląskich.

  • na zdjęciu prowadzący debatę
  • na zdjęciu przemawia komendant
  • na zdjęciu prelegenci siedzą przy stoliku
  • na zdjęciu policjanci siedzą na debacie
  • na zdjęciu kuratorka przemawia
  • na zdjęciu przemawia kierownik zespołu ds przemocy
  • na zdjęciu przemawia psycholożka z OIK
  • na zdjęciu przemawia dzielnicowy
  • na zdjęciu zdjęcie grupowe prelegentów
  • na zdjęciu zdjęcie grupowe prelegentów
  • na zdjęciu slajd dotyczący gestu pomocy
  • na zdjęciu slajd o przemocy

Film https://youtu.be/jvaM3Wlk_84

Powrót na górę strony