Wspólne ćwiczenia służb
Zderzenie samochodu z pieszymi, blokada drogi, ratowanie życia i zdrowia poszkodowanych - tak wyglądał scenariusz wspólnych ćwiczeń Państwowej Straży Pożarnej w Tychach i Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu. W ćwiczeniach brali udział policjanci, prokuratorzy i służby ratunkowe. Wszystko po to, aby w sytuacji prawdziwego zagrożenia, wspólnymi siłami uratować jak najwięcej osób.
Wspólne działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli prowadzone były na terenie naszego powiatu. Głównymi podmiotami wiodącymi w tego typu wypadkach jest Policja i Państwowa Straż Pożarna oraz sztab kryzysowy.
Policjanci, strażacy oraz ratownicy medyczni przeprowadzają wspólne ćwiczenia, podczas których poza działaniami ratowniczymi i operacyjnymi, wypracowują algorytm współpracy wszystkich służb, które pracują na miejscu wypadku drogowego, katastrofy czy klęski żywiołowej. Od jakości tej współpracy zależy skuteczność podejmowanych działań, a w konsekwencji to, ilu osobom uda się pomóc, a często uratować życie.
Właśnie takie działania zostały przeprowadzone dzisiaj na ulicy Ekonomicznej w Bieruniu. We wsólnych ćwiczeniach uczestniczyli mundurowi z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach i Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe z Katowic, prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej z Tychów oraz Prokuratury Okręgowej z Katowic, jak również strażacy ochotnicy.
Ćwiczenia zakładały w scenariuszu wypadek drogowy, w którym ucierpieli kierujący i pasażer, czterech pieszych oraz małe dziecko. Jak wynikało z założeń, trzy osoby w wyniku odniesionych obrażeń zginęły, a kolejne trzy zostały ranne. Kierujący uciekł z miejsca zdarzenia.
Taka sytuacja to wyzwanie dla wszystkich rodzajów służb. Ratownicy medyczni udzielali poszkodowanym pierwszej, z których wielu potrzebowało jej natychmiast, znajdując się w stanie zagrożenia życia. W dotarciu do tych osób pomagali strażacy, którzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu, wydobywali ofiary wypadku. Policjanci z kolei zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz brali czynny udział w akcji ratunkowej, udzielając pomocy oraz prowadzili czynności procesowe pod nadzorem prokuratury.
Te wszystkie działania miały kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia okoliczności zdarzenia w późniejszym postępowaniu przygotowawczym. Podobne akcje służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, będą prowadzone cyklicznie w przyszłości. Wszystko po to, aby w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia czy wypadku, współpraca służb przebiegała sprawnie, a co najważniejsze skutecznie – tak jak podczas dzisiejszych ćwiczeń.
Dla oddania wierności ćwiczeniom, udział w nich wzięło kilku pozorantów, a dla uwiarygodnienia realizmu powstałych w wyniku wypadku obrażeń, organizatorzy wykorzystali atrapy ran.