Wiadomości

Zachowaj ostrożność w rejonie przejść dla pieszych, zwłaszcza w rejonie cmentarzy

Data publikacji 01.11.2024

Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to czas, kiedy wielu z nas wyrusza w podróż, aby odwiedzić groby bliskich. W związku z tym ruch drogowy, w szczególności w rejonach cmentarzy, znacznie się nasila. Przypominamy, że punktami newralgicznymi są przejścia dla pieszych. To właśnie one stanowią miejsca, w którym zachowanie szczególnej ostrożności może uratować przed tragedią.

W związku z dużym natężeniem ruchu, zwłaszcza w rejonie cmentarzy, apelujemy zarówno do kierujących, jak i pieszych o zachowanie rozsądku i ostrożności na drodze. Szczególnie w rejonie przejść dla pieszych należy pamiętać nie tylko o obowiązujących przepisach, ale także o życzliwości i wyrozumiałości dla innych uczestników ruchu.

Kierujący

Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.

Do najpoważniejszych jednak wykroczeń w ruchu drogowym popełnianych przez kierujących dochodzi wówczas, kiedy kierowcy wyprzedzają na przejściu dla pieszych, lub bezpośrednio przed nim, bądź też omijają pojazdy, które zatrzymały się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Tego typu zachowania powodują najtragiczniejsze wypadki drogowe, najczęściej ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego też ustawodawca przypisał tego typu naruszeniom największą ilość punktów karnych oraz stosunkowo wysoką grzywnę nakładaną w drodze mandatu karnego.

Pieszy

Przepisy nie zwalniają  pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Przypominamy również o  zakazie korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, czy przejście dla pieszych w taki w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji otoczenia pieszego.

Niechroniony uczestnik ruchu powinien być świadom tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy.  Musi wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią, ponieważ w konfrontacji z samochodem, pieszy nie ma szans.

Mundurowi dbając o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, zwłaszcza teraz, w okresie trwającego długiego weekendu, zwracają szczególną uwagę na korzystanie przez pieszych z przejść oraz sposób poruszania się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników. Równocześnie policjanci zachęcają pieszych, by na co dzień używać elementów odblaskowych. Ten drobny element może mieć wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze.

Powrót na górę strony