Wiadomości

"Papa odjechał..."

Data publikacji 18.06.2024

Dyżurny częstochowskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, że w okolicy dworca PKP przy peronie, znajduje się mały chłopiec, który jest sam, zagubiony, zapłakany, zdezorientowany. Bez chwili zwłoki na miejsce ruszyli policjanci. Dzięki natychmiastowej reakcji świadka zdarzenia i współdziałaniu służb, szybko odnaleziono rodziców, którzy zaopiekowali się synem.

Na miejscu okazało się, że chłopiec mówił jedynie „Papa odjechał...” Po kilku minutach funkcjonariusze ustalili, co się wydarzyło. 10-latek podróżował pociągiem ze swoimi rodzicami. Kiedy pociąg zatrzymał się na stacji Częstochowa, dziecko wykorzystując nieuwagę rodziców na chwilę wyszło na peron. Wówczas skład odjechał zgodnie z rozkładem. Niestety chłopczyk nie zdążył wysiąść z powrotem do pociągu. Na szczęście świadkiem tego zdarzenia była siostra zakonna, która zaopiekowała się dzieckiem i powiadomiła Policję i Służbę Ochrony Kolei. Kontakt z nim był bardzo utrudniony, bo dziecko pochodziło z Rumuni i nie mówiło po polsku. Chłopiec został przekazany funkcjonariuszom Służby Ochrony Kolei, ktorzy zaopiekowali się 10-latkiem. Na szczęście udało się nawiązać kontakt z rodzicami, którzy najbliższym pociągiem wrócili na miejsce. 

Chłopczyk cały i zdrowy został przekazany rodzicom, którzy zaopiekowali się swoim dzieckiem.

Aby uniknąć podobnych sytuacji zwłaszcza w tym wakacyjnym okresie pamiętajmy!

1. Nie zostawiajmy dziecka nawet na chwilę bez opieki. Czy będzie to niemowlę w wózku, czy rozbrykany 7-latek, na placu zabaw, w centrum handlowym, osiedlowym sklepie, na łące, na plaży, podczas imprezy masowej.

2. Nauczmy swoje dziecko podstawowych danych personalnych takich jak imię i nazwisko oraz rodzinne miasto, a także imion i nazwiska rodziców. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji stresującej większość dzieci zapomina podstawowych informacji, dlatego zadbajmy o bransoletkę lub opaskę z danymi kontaktowymi rodziców, lub opiekunów. To bardzo przydatny gadżet nie tylko podczas urlopów i wyjazdów wakacyjnych, ale i spacerów, czy zakupów. Możemy też założyć dziecku charakterystyczny i widoczny element garderoby lub odblask, świecącą opaskę lub bransoletkę. Wówczas łatwiej zlokalizujemy w tłumie swoje dziecko.

3. Nigdy nie straszmy dziecka policjantem. To zjawisko nagminne i większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z destrukcyjnego wpływu takich działań. Dziecko MUSI WIEDZIEĆ, że w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia życia lub bezpieczeństwa POLICJANT JEST JEGO PRZYJACIELEM. Jeśli będziemy straszyć swoje dziecko policjantem (“bądź grzeczny, bo inaczej Pan policjant Cię zabierze”) będzie czuło strach i lęk i nie zwróci się do Policji o pomoc!

Zróbmy wszystko, by nasze pociechy były bezpieczne! Nie tylko w czasie wakacji!

Powrót na górę strony